Citat:
Ursprungligen postat av lajjjban
Efter 2h letande blev det en skörd. Jag e dock lite förbryllad. Kanske ni kan hjälpa mig. Jag fick bingo på 2 ställen. Båda var i en hästhage där hästarna skiter. Dom trampar och rullar sig ju inte där så det e orört för det mesta.
Jag hittade alltså det jag nästan är säker på är toppisar, men jämför jag dom båda "skördarna" från dom olika hagarna så är dom ganska olika på färgen. Ena högen är vitgråa, nästan lite mörkare än så ibland. Den andra högen är mer gula i färgen, nästan som kantareller men lite ljusare i tonen. Alla ser dock, till formen, ut som dom toppisar som man sett på bilder här och var på nätet.
Kan det vara toppisar allihopa, eller borde jag var skeptisk till endera av högarana?
/lajjjban
Citerar mig själv så ni förstår sammanhanget med bilderna.
Bild 1: Utanför en hage, bland kort gräs och mossa
http://upl.yao.se/?a=35bd1.JPG
Bild 2: Innanför hagen, där hästarna uträttar sina behov. Dom var lite större som ni ser...
http://upl.yao.se/?a=ad090.JPG
Bild 3: På en gräsmatta, ganska mossig
http://upl.yao.se/?a=fe966.JPG
bild 4: Innan för en annan hage, en del misstänksamt stora tycker jag själv
http://upl.yao.se/?a=f66f5.JPG
Jag e ledsen om det inte blev som länkar just nu. Har inte lärt mig det än. Tills nästa gång kanske ngn kan förklara det=) Men vad e utlåtandena, toppisar eller inte toppisar? En del känns dom ypperliga exempel på brokingar dock
/lajjjban