2012-10-02, 13:14
  #18505
Medlem
Hejsan!

Jag undrar hur länge svampen (psilocinet/psilocybinet) stannar kvar i kroppen efter användning? Lämnas några rester kvar? När är man helt och hållet ren?

Jag har sökt och letat efter konkreta svar, men inte funnit några, så länka gärna om jag har missat något...

Tack på förhand!
Citera
2012-10-02, 13:55
  #18506
Medlem
Bönans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ooompaloompa
http://imgur.com/Oq4M6

Tackar på förväg.
ingen bra bild men jag ser en blandning på toppar o fulsvamp. försök sära på det.
Citera
2012-10-02, 13:57
  #18507
Medlem
Bönans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Apslaktarn
Hejsan!

Jag undrar hur länge svampen (psilocinet/psilocybinet) stannar kvar i kroppen efter användning? Lämnas några rester kvar? När är man helt och hållet ren?

Jag har sökt och letat efter konkreta svar, men inte funnit några, så länka gärna om jag har missat något...

Tack på förhand!
Första kom fram när jag googla
http://www.shroomery.org/8765/How-long-does-psilocybin-psilocin-stay-in-the-body
Citera
2012-10-02, 14:11
  #18508
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bönan
Första kom fram när jag googla
http://www.shroomery.org/8765/How-long-does-psilocybin-psilocin-stay-in-the-body

Tackar!

Då antar jag att man inte behöver oroa sig för skräckexemplen a la "man kan få flashbacks 20 år senare när man sitter på motorvägen och kör bil" ?
Citera
2012-10-02, 15:07
  #18509
Medlem
Aviarts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Aviart
Hur ser det ut i Skåne? När är det dags att ge sig ut?

Bumpar frågan. Ingen fellow snapphane som vet?
Citera
2012-10-02, 16:59
  #18510
Medlem
Va ute en sväng idag i Malmöområdet. Hittade dessa som med 95% säkerhet inte är Toppisar, men vad är det är för svamp (om inte toppisar) och vilka är skillanderna förutom "bröstvårtan"?

http://i47.tinypic.com/avoho2.jpg
http://i45.tinypic.com/35k4dg7.jpg
http://i46.tinypic.com/21kdy50.jpg
Citera
2012-10-02, 17:56
  #18511
Medlem
Blicks avatar
Jag och tre vänner letade utanför Malmö igår och efter tre timmar var vi uppe i ca 250 - 300 st.
Citera
2012-10-02, 18:53
  #18512
Medlem
b4jss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PsytranceGALENSKAP
Jag tog i mitt livet över 50 gånger åt magiska svampar liksom ganska vanvett dessutom burka ta 25 mellan 70 st toppisar. Men I går hade varit första gång att jag trimma med up över 120 mellan 135 st toppisar och jag åt dom så var jag ensam på ute sida i förstskola där sätt jag efter några timmer var jag känns helt dumma huvud och att tror om jag skulle död om jag inte ta några röra sig i min kropp känns som kan jag död om inte röra sig i min kropp dessutom var jag nästan hela tid att får röra sig sådär var jag helt panik och oroa så mycket känns som jag fick stanna i tiden på hela världen och allting!! Jag har fått eviga att blir samma start om igen och starta om igen jag var helt oroligt och det var som fan alltså fucked up och var Helt Otroliga. Jag har sluta ta mer droger i min liv även andra droger. Det var ful att använda droger alltså det kan vara man blir äckligt i sig att händer saker :P Då där idag jag sluta använda min livet på droger. Men jag misstänkta att magiska svamp kan led till självmord därför grund mardrömmen om man ta för mycket svamp eller tänka inte klart för övertagenhuvud då risk till självmord. Alltså fy fan. Jag känns som kunna göra dumma huvud slår vad som helt om jag tog för mycket magiska svamp. Stor risk om du ta Ensam för mycket svamp och var i ute sida. Men om du tog för mycket svamp och var med sällskap något dessutom var inom hemma kanske blir det inte risk. Men det är speciell om du ta över 100 toppisar på ensam typ riktigt farligt. Ren idiot typ.

Äcsh ursäkta jag har fel stava men värt att skriva ändå,,,, tack.

http://nyheter24.se/nyheter/utrikes/715989-kakades-svamp-och-skot-sig-sjalv-i-huvudet

Tyvär..... jag förstår inte vad du skriver.
Citera
2012-10-02, 19:22
  #18513
Bannlyst
Toppisar? Är jag ens i närheten på hur dom ser ut?

På den första bilden var den ena ganska torr och har läst att toppisar kan bli lite mörka ner till kanten när dom torkat lite?

http://i.imgur.com/b5xVG.jpg

http://i.imgur.com/ZQTYm.jpg

http://i.imgur.com/aESaI.jpg

http://i.imgur.com/2qIFm.jpg
Citera
2012-10-02, 19:26
  #18514
Medlem
UnitedGerillas avatar
Helt okunnig vad gäller toppisar här!

Om man får en psykhos på svamp och man lider av det i låt oss säga 3 månader? Hur upplever man världen då? Är man snetrippad i 3 månader, som att man ständigt käkar mer svamp?
..Jag sneade och fick en psykhos av hasch när jag var ung och då kändes det som att jag rökte 6 jointar per dag i 1,5 år, med ständig snedtändning..

Är det någon risk att jag får psykhos på svamp också? Det skulle vara intressant att testa någon dag då jag känner mig lugn och bekväm i mig själv såklart. Är fortfarande något paranoid ibland, men det blir bara bättre.

..En till fråga.. Ni som svampat en del.. Känner man av ifall man tagit c.a. 3-4 stycken? Som ibland när man druckit en halv öl och känner av det? Eller är svamp någonting man måste ta en mängd av för att det ska "smälla till" vid en viss punkt?

Tack!
Citera
2012-10-02, 19:32
  #18515
Medlem
asdf011s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av asdf011
Hej, skulle verkligen uppskatta feedback här.

För ganska precis en vecka sedan hittade jag 30-40 toppisar på "mitt" toppisställe, en stor kohage i Uppland. Det krävdes bara 3 timmars sökande.

Därefter har det sett mörkt ut. På andra försöket, 4 dagar senare, hittar jag bara 2, trots att det har regnat mer eller mindre varje dag. På tredje försöket, 2 dagar senare, hittar jag 2 toppisar efter 4 timmars krälande i smicksur hagmark.

Svamparna har fått regn, temperaturen har varit liiite högre, tror jag, och visst ligger svampjakten tätt, men det jag undrar är hur jag ska tolka det hela. Det kanske är uppenbart, jag har vissa tankar kring detta, men jag skulle verkligen bli glad ifall någon mer erfaren toppisplockare kan dela med sig av sina egna tankar kring detta. En lite mer kvalificerad analys.

Kommer toppisarna dyka upp på precis samma ställe senare i år, eller bör jag leta någon annanstans i hagen? Har jag mjölkat toppisstället tomt för detta år, eller kommer de dyka upp igen när temperatur och fuktnivåer är optimala?

Ställ gärna frågor om hur jag gör när jag letar och var jag letar. Ge gärna tips om vilka dagar jag bör söka, med tanke på regn och temperatur. Vill verkligen ha hjälp, mitt mål är att hitta 50-100 toppisar till innan vintern. Tidigare år har det sett ut likadant, man hittar 20-40 st första eller andra gången, därefter ska man vara glad ifall man hittar ytterligare 10, oavsett hur man söker, innan frosten kommer.

Känner mig en smula desperat, väldigt tacksam för vettiga svar.

Edit: Borde jag leta idag igen, ifall det inte regnar? Hattarna syns ju tydligare ifall vädret är lite torrt. Då undrar man ju bara ifall det räcker med 24 timmars uppehåll för att svamparna ska synas tydligare.
Ursäkta att jag bumpar inlägget, men kan någon erfaren toppisplockare ge mig lite vettig feedback?

Jag har läst på en hel del, tror det är mitt tredje år och det jag har fått erfara är att jag första gångerna hittar en del toppisar (minst 20-30), men vid senare tillfällen hittar jag bara några enstaka, trots att jag letar länge, envist och enligt mig noggrannt. Tyvärr enda toppisstället i närheten jag känner till.

Ska jag hoppas på att svamparna dyker upp på nästan exakt samma ställe som tidigare, under rätt väderförhållanden, eller ska jag bara släppa det?

Anledningen till att jag är så ivrig är att jag allra främst är ute efter en terapeutisk effekt av trippandet, jag behöver det och är inte rädd för obehag ifall det kan vara givande.
Citera
2012-10-02, 19:33
  #18516
Medlem
swapzs avatar
Toppisar? http://imgur.com/2P29V http://imgur.com/qGXP3
__________________
Senast redigerad av swapz 2012-10-02 kl. 19:41.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in