Citat:
Tja, kanske lite mer realistiskt att skåningarna skulle få nog, och att den nybildade milisen sätter upp spärrar på Hallandsåsen och i Göingeskogarna. Det har hänt förr, och kan hända igen. Utan en fiende i ryggen (som östgötarna måste oroa sig för) är oddsen betydligt bättre. Eftersom du vädjar till fantasin så antar vi vidare att Danmark ser sin chans att få tillbaka lite "lebensraum", och att NATO dessutom tycker att det är en lysande ide att få lite mer plats för framskjutna flygbaser på Österlen.
Sant, tog Östergötland då det ligger närmare Stockholm, och även har viss historia (Östgötalagen). Var det inte nån stolle som la in som förslag att Skåne skulle få ökat självbestämmande?
Vad gäller att östgötarna har tre fronter så kan man ju se det som att en utbrytning antagligen har en del som är beredda att slåss för den saken. Har Sverige egentligen något att sätta emot, det gäller ju för övrigt också Skåne.