Får inte min Scaleo L att fungera. Har setat i tre dagar nu, mer eller mindre dygnet runt och testat allt.
* Tankat ner drivisar till XP, inget har funkat.
* Kört Ubuntu en sväng. Allt fungerar när man kör direkt från skivan, men inte om man installer Ubuntu på hårddisken (utan andra OS på sidan om).
* Har ingen recoveryskiva, så jag tankade en version av Vista (trots att jag har cd-key på sidan av burken). Inget funkar. Kan inte installera drivisarna jag tankar ner från Fujitsus hemsida eller några andra heller för den delen, testat många olika sätt.
Köpte burken begagnad och kommer kanske få en recoveryskiva, om den förre ägaren hittar den. Vet att många haft det här problemet, så nån måste ju ha löst det någonstans.
Tacksam för svar!
PS. Vet att nya trådar inte ses på med blida ögon, men jag jagar desperat en lösning och i värsta fall blir det här en ny tråd. DS.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!