2008-11-11, 01:10
  #13
Medlem
piratkaptens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av azerbadjan
Okej jag hade fel, blödningen var inte stoppad. Av någon anledning forsar det blod igen och dunkar som fan, sen har jag tappat en hel del känsel i foten.
Anledningen till att jag helst inte vill besöka akuten är att jag tog amfetamin för cirka 2 timmar sedan, så jag är fortfarande riktigt speedad. Drog en "lina" nyss i brist på annat och för att jag var lite chockad.

Men nu blöder det rätt mycket igen och gör rätt ont, men om jag besöker akuten kanske dom får reda på att jag har brukat en drog. Finns det något sätt jag kan göra detta på egen hand?


De har tystnadsplikt fram till dess att brottet kan ge 2 års fängelse. De kommer alltså inte anmäla dig för att ha brukat amfetamin.

Har dessutom svårt att tänka mig att de skulle märka något - du kan ju bara vara uppjagad över vad som hänt. ...Och några drogtester kommer de ju knappast att göra.
Citera
2008-11-11, 09:04
  #14
Medlem
Oddballs avatar
"Spik i foten? Under Franska revolutionen hade man varit glad om man fått en spik i foten!"

Ärligt talat så tror jag inte det är någon större fara. Fick själv en spik i foten när jag för några år sedan byggde en bastu, hoppade ut genom ett fönster och landade på en bräda med en spik i, den gick rakt igenom foten, strumporna och stövlarna... Fick ställa mig på plankan med andra foten innan jag kunde dra bort plankan. Dock blödde det inte speciellt mkt. Gjorde rent såren (på båda sidor foten) och bandagerade foten, tog det lugnt ett par dagar och sen var jag fit for fight igen. Dock hade jag tagit en stelkrampsspruta ett par år innan i lumpen.

Men som redan sagts, blir foten röd och svullen nu idag eller att du börjar må dåligt så bör du uppsöka läkare asap.
Citera
2008-11-11, 09:13
  #15
Medlem
azerbadjans avatar
Vaknade nu igen, känner mig lite yr och dåsig. Området kring där spiken satt har antagit en nyans av blått/lila, ja inte knallblå eller så men det gör ont. Tror nog jag avvaktar lite mer, om det blir värre så ringer jag hälsovårdscentralen och frågar. Golvet i garaget är ju inte speciellt hygieniskt, massa olja, smuts och sådant.

edit. Det ömmar som ni sa runt foten, eller jag kan inte "gå" på den utan måste gå på tå på den foten. Jag har slängt i mig två stycken alvedon och ska nu äta en redig frukost i form av en snickers. Återkommer.
Citera
2008-11-11, 14:55
  #16
Medlem
Oddballs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av azerbadjan
Vaknade nu igen, känner mig lite yr och dåsig. Området kring där spiken satt har antagit en nyans av blått/lila, ja inte knallblå eller så men det gör ont. Tror nog jag avvaktar lite mer, om det blir värre så ringer jag hälsovårdscentralen och frågar. Golvet i garaget är ju inte speciellt hygieniskt, massa olja, smuts och sådant.

edit. Det ömmar som ni sa runt foten, eller jag kan inte "gå" på den utan måste gå på tå på den foten. Jag har slängt i mig två stycken alvedon och ska nu äta en redig frukost i form av en snickers. Återkommer.

Eftersom du känner dig yr och dåsig samt att foten antagit en blålila färg så tycker jag du ska kontakta läkaren omedelbart.
Citera
2008-11-11, 17:27
  #17
Medlem
azerbadjans avatar
Åkte in till sjukhuset idag runt lunch. Kom hem nu.
Fick först vänta på akuten i cirka 2 timmar, sen när det väl var min tur så blev det massa mindre förseningar. Hur som helst var det tur att jag kom in, eftersom en röntgen visar att jag hade en metallbit i foten sen innan (!?). Jag har alltid tyckt jag har haft mindre känsel i vänsterfoten än i den andra, uppenbarligen har denna metallbit som suttit där sen jag var barn förmodligen blockerat vissa nerver.
Fick även smärtstillande utskrivet och får nu vara ledig från jobbet denna vecka.
Citera
2008-11-11, 17:37
  #18
Medlem
jerkuss avatar
Herregud du hade kunnat få stelkramp och all möjlig jävelskap, männska. Tur att det gick bra.
Citera
2008-11-11, 19:55
  #19
Medlem
piratkaptens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jerkus
Herregud du hade kunnat få stelkramp och all möjlig jävelskap, männska. Tur att det gick bra.


Stekkramp har väl en inkubationstid på tio dagar någonting, så lite spänning kvarstår ändå.
Citera
2008-11-12, 02:11
  #20
Medlem
_Archs avatar
Har själv klivit in en rostig spik i foten (en kom igenom allt utom sista hudlagret - syntes bara en fläck på ovansidan). Åkte givetvis till sjukan och är liksom TS extremt spruträdd och har hoppat stelkrampsspruta alla tidigare ggr jag gjort illa mig. Hur som helst.. spruta och ett sjukintyg med lite ledighet som följd blidde resultatet. Tog dock en jävla tid för foten att läka helt.

Ville bara dela med mig för framtida referens.
Citera
2008-11-12, 02:44
  #21
Medlem
chaoswithins avatar
Nya spikar (oanvända) är ju fulla av kemikaliar (nu överdriver jag lite, men iaf) så vad jag har förstått är det "bättre" att få in en gammal använd spik i sig än en ny.

Bra att höra att du gick till sjukan iaf..
Citera
2008-11-12, 03:49
  #22
Medlem
Krafses avatar
Neeej fifan, jag lider med dig.
Minns för ett par år sen när jag trampade på en rostig spik (På samma plats som du, mitt i hälen!) och det kändes så jävla äckligt när den åkte in i foten.

Grejen är ju att man känner när den trycker på skosulan, och sen säger det "plupp" också "snipp" så åker den rätt in i fotjäveln.

På mig gick smärtan över nästan direkt så jag brydde mig inte. Men dagen efter, då jäklar började det värka och bulta.. Kunde inte stödja på hälen på flera dagar, och en vecka senare började jag kunna gå mer normalt. Minns just nu i skrivande stund förresten, hur mycket stryk resten av foten fick ta iom att jag inte kunde använda hälen. Att lägga sina 70kg på framdelen av foten i ca: 4 dagar är inte så nice i längden.
Nåväl, mitt blev iaf inte nämnvärt missfärgat och inte heller mådde jag dåligt, och inte heller blödde det mer än några droppar. Verkar som om du hade en släng otur faktiskt. Nåväl, krya på dig iaf..
Citera
2008-11-13, 19:59
  #23
Medlem
SAuna.s avatar
Har du tappat känsel eller inte har fullt bruk av din fot så borde du uppsöka sjukvården, blodet kommer förmodligen från arteria tibialis som gör en liten krumelux runt hälen. Blödning, eller muskelskador där är generellt inte så farligt, fotsulan är skyddad av en hel del fett, det är främst nervskador och infektioner du ska vara rädd för. I ditt fall går där inga sjukligt viktiga nerver, men kanske ändå lönt att kolla upp.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in