Citat:
Ursprungligen postat av hannes156
Vad exakt tjänar Kina på att backa Nordkorea? Förstår inte riktigt det hela, varför är det så farligt att ha USA vid sin gräns?
Spelar det fortfarande någon roll att Nordkorea är kommunistiskt?
Man vet aldrig vad som kan hända då, men krig är nog uteslutet. Däremot ser man hellre en regim som är mer eller mindre trogen Kina, än en marionett till USA. Om Nordkorea faller i deras händer, kanske kineserna blir missnöjda och undrar varför Kinas regering tillåtet detta. Såna småsaker kan utvecklas och bli jobbiga problem. Så det är bättre att ha någon som man kan hålla koll på.
Nordkoreas såkallade kommunism är nåt som håller banden mellan Kina och Nordkorea. Även Kinesiska kommunistpartiet har blivit Kinesiska kapitalistpartiet, finns det ändå vissa ideologiska band som sagt.
Wikileaks har avslöjat att många yngre politiker i Kina gärna ser ett återförenande mellan syd och nord, under Sydkoreas ledning. Kanske är det för att de yngre ej känner ideologiska band som många av de äldre gör (som växt upp under Mao Zedong).