Citat:
Ursprungligen postat av
Kumabjorn
Helt rätt, det är den som åsyftas. Finansierad av korean-japaner med leveranser från Japan. Skall jag kosta på mig en gissning, så handlar det nog om att de delvis dumpar priser från pachinkohallar som de inte blivit av med och att många av varorna kommer från second hand shops men paketerats om. Många koreaner driver dessa i Japan. ”Nattens fjärilar” som fått en Vuiton väska av uppskattande torsk, går runt med den ett par veckor tills hon får en ny och finare eller dyrare väska och löser in den för kontanter.
Japaner är måttligt förtjusta i begagnade produkter så det är svårt att bli av med dem här. Bunta ihop dem och skicka till Pyongyang, kunderna kan ju inte direkt jämförelseshoppa...
Sydkoreanska bossarna har säkerligen några fingrar med i spelet, i den mån de har några kvar.
Med tanke på att Ya-ku-zan övervägande styrs av Zainichikoreaner, oavsett om dom tillhör Yamaguchi-gumi eller någon annan, så har säkerligen samarbetet med de Sydkoreanska Jo-Pok eller Kkang-paegrupperna stor betydelse i försörjningen av varor.
Även om det mesta distribueras och styrs från Kobe, så distribueras säkert en stor del även från Gwangju - Busan och Incheon i Sydkorea. Det finns ju gott om ”Nattfjärilar” även i Sydkorea!
Kontakterna som Yakuzamedlemen Yoshiaki Sawada skapade i Nordkorea när det gäller smuggling av droger bland annat, är nog inte helt utraderade, trots att han satt fängslad i Nordkorea till 2009.
Mycket second-hand och annan inkurant dynga kommer säkert också från Triaderna som samarbetar inom smuggling och pengatvätt med både Sydkoreanska syndikat och de Japanska.
Under rådande omständigheter drar nog de flesta både fingrar och öron åt sig, så det är nog brist på varor för tillfället.