Citat:
Ursprungligen postat av
humanlife
Du är alltså svarslös och uppgiven och väljer att sätta en massa etiketter på mig!
Ja, det är väl inget att förvånas över, det kan inte vara lätt att försvara USA:s massakrer och krig mot fattiga bönder, arbetare och studenter i tredje världen.
För det är ju ett moraliskt förfall, som har fått pågå alldeles för länge.
Väst har skämt ut sig kopiöst och skaffat miljoner fiender runtom i världen. Och nu kan de inte göra så mycket annat än fly till områden som inte är drabbade av militärdiktaturer och krig, nämligen Väst.
Och lilla Nordkorea har vunnit striden mot det oövervinnerliga USA, äntligen. Vem trodde det för ett halvår sedan? Det är faktiskt en jätteseger för hela mänskligheten!
Som du märker tar jag parti för de små och svaga, medan du tar parti för den överlägsne, som den fege krake du är. Det är den stora skillnaden mellan oss.
Jag tycker att alla länder, utan undantag, skall följa internationell rätt. Det är ett mycket viktigt rättesnöre för mig och jag önskar att det vore det för dig också.
Men jag fick aldrig något svar på frågan. I vilka länder anser du att USA har infört demokrati?
Jag tycker etiketterna jag har satt på Dig passar alldeles förträffligt, och det verkar faktiskt som de flesta andra i denna Nordkoreatråd, delar uppfattningen, att Du är en förtäckt diktaturkramare och demagog som försvarar den kriminella regimen under familjen Kim´s ledning.
Jag har inte, i en enda mening läst att Du delgett detta forum någon som helst avsky för de brott Nordkorea begår mot sin befolkning, det räcker för mig som bevis för att Du är en demagog.
___________
Jag tycker att nedanstående länder, är goda exempel på att USA:s inblandning var viktig, då dessa fortfarande är stabila demokratier:
Japan, som blev en konstitutionell monarki, med demokratiska parlamentsval.
Tyskland, som fick en stabil demokrati, vilken dom bibehållit efter WW2.
Sydkorea, resultatet av samarbetet med USA, talar för sig själv. Ljusår mer framgångsrikt på ALLA plan än vad den kriminella "Juchediktaturen" i norr är.
Detta för att nämna några.
Tyvärr försämrar Du Dina aktier ytterligare, på detta forum, i och med att jag måste förklara dessa faktum för Dig, och Du blottar Din okunskap och enögdhet med allt för stor tydlighet.
INGEN, tar Dig på något som helst allvar i denna tråd, förutom SS - "Die arbeit" - "Han med atomnummer 54" och han gör verkligen skäl för det atomnumret, lukt och färglös gas, som inte kan bilda föreningar med några andra.
Ni "Röda drömmare", är ett högljutt, men fullkomligt betydelselöst sällskap på detta forum.
Sök ett heltidsjobb eller börja jobba ideellt för någon organisation som jobbar med miljö eller mänskliga rättighetsfrågor, i stället för att försöka övertyga oss, som ser verkligheten med realistiska ögon och har genomskådat socialismen och kommunismen för många, många år sedan!
Du kan i lugn och ro, lägga ner nu!