Citat:
Ursprungligen postat av
danne_00
Bättre allmän hälsa, bränna fett.. vissa forskare påstår att detta är bättre än antidepressiva tabletter. Så för mig vore det guld om det funkade. Men vad vet jag, har inga erfarenheter av HGH. Har tidigare bara kört deca/dianabol i mina yngre dagar. Har du testat HGH? Något du kan rekommendera?
Yes det har jag. Kört ett antal vändor varav den längsta på 8-9 mån 2-3 iu om dagen utan AAS.
För mig var de stora skillnaderna den förbättrade sömnkvalitén, läkning av gamla skador och förbättrad hy. Några styrkeökningar eller fettförbrännande effekter märkte jag knappt av, en pytteliten skjuts skulle jag kanske säga.
Negativa biverkningar för mig var kraftigt nedsatt insulinkänslighet ca 4 mån in samt gyno pga förhöjt prolaktin. Även nedsatt sköldkörtelfunktion. Samtliga återställda efter avslutad behandling, gynon krävde nolvadex och de andra två räckte med fortsatt strikt kosthållning och avsluta GH.
I mitt syfte, vilket var att läka skadade och inflammerade leder, benhinnor och bindväv så var det absolut värt pengarna och fungerade fantastiskt bra. Vad gäller förbättrad prestation på gymmet etc så absolut, man sover bättre och återhämtar sig bättre, men jag personligen märkte inte av några direkta effekter på träningen.
Ålder kan tänkas spela in här. Jag var vid tillfället 25-30 år medan min vän som körde samma dos och längd var 35-40 år och han fick markant ökat tryck på gymmet samt tappade mycket bukfett under kuren trots halvtaskigt leverne i övrigt.
Stort lycka till om du kör!