Hej och hå.
Förra natten, alltså natten till onsdag så fick jag kramp i vaden, sov på ett trångt utrymme, och vet ej om jag vaknade av krampen, men fick i alla fall krampkänningar när jag steg upp någon gång vid lunch. Jag kände verkligen att jag hade haft kramp, och det gjorde ont. Kanske 5 på en 10-skala.
I alla fall, nu 36 timmar senare har jag fortfarande ont i vaden, och nu snackar vi inte bara känningar, utan sjuuukligt ont, ibland blir det typ 7 - 8 på en 10-skala, är tvungen att "ajja" mej ibland när jag sträcker eller trampar på foten.
Det känns ungefär som tandvärk, fast i vadmuskeln. Och ibland känns det som en knut i muskeln, typ träningsverk fast värre.
Nu vill jag ha lite tips på vad detta kan vara för något, om det fortsätter göra ont i morgon går jag till doktorn och hör vad han har att säga. Jag har haft kramp i vaden förut när jag har sovit, men det har aldrig varit i närheten av det här.
Det känns lite som om jag har kramp hela tiden, eller att krampen är på väg hela tiden, även när jag vilar benet eller har det i en "behaglig" position.
Om det nu 'bara' skulle vara kramp, hur länge kan jag räkna med att det sitter i? Kom nu med tips alla flashbackare!