2008-10-20, 23:14
  #1
Medlem
mtkors avatar
Köpte en bit fin karré (med ben) på ca ett kilo på Ica häromdagen.

Frågan är - vad göra?

Någon god marinad och sedan i i ugnen? (Hur länge i ugnen isf?)

Någon som har nåt annat förslag?

Får inte vara för jobbigt eller dyrt (är student). Tack på förhand
__________________
Senast redigerad av mtkor 2008-10-20 kl. 23:20.
Citera
2008-10-20, 23:24
  #2
Medlem
FNGs avatar
Håll det simpelt:

Ta en stor gryta med lock, tärna ned en stor gul lök, två klyftor vitlök och någon morot, bryn dessa lätt med lite smör i grytan. Lägg sedan ner karren (antingen benar du ut den först, men lägger med benet i grytan i alla fall) med köttsidan ned, häll över en burk valfri mellis (50 cl) lägg på locket och låt koka långsamt. När vätskan reducerats till hälften häll på 3 deciliter vatten och ha i lite flytande buljong. Lägg på locket och fortsätt koka långsamt.

När köttet är färdigt så tar du upp det, silar av buljongen som är kvar och lägger åt sidan.

Blanda en glaze av lite honung, olivolja och äpplemos samt salt och peppar, bred detta över karrén och släng in hela klabbet i ugnen med grillen på så att det får en bränd, knäckig yta. Samtidigt så smälter du lite socker i botten på en kastrull, ca 1 tsk, häller på en skvätt vitt vin (alla studenter har en box som står och skräpar) och låter det reducera till hälften. Häll över buljongen från koket och låt reducera en stund. Tillsätt grädde efter smak, koka ihop till bra konsistens och smaka av med lite mer äpplemos samt salt och peppar.

Till detta serverar du med fördel ugnsrostade rotsaker. tar ca 45 minuter att tillaga på 175 grader. Klyfta ner utvalada rotsaker häll över lite olivolja, blanda släng på en klyfta vitlök eller två samt en kvist timjan. In i ugnen, vänd efter halva tiden.

Fucking done bro! Easy peasy!

Dagens PS: Hur vet man att köttet är klart? När det går att sticka en smalbladig kniv igenom det utan problem (jag skriver kniv då jag antar att du inte har en köttgaffel... Har du dock en sådan eller en kökspincett så är dessa bättre.)
__________________
Senast redigerad av FNG 2008-10-20 kl. 23:36.
Citera
2008-10-20, 23:30
  #3
Medlem
dodeesoss avatar
Gryta på karre blir fint. I brynta tärningar med lök, morötter, vitlök, paprika, buljong, "krämfräch", salt, kryddor....osv. Koka ihop tills köttet mörnat så att det nästan faller ihop och smaken behagar. Serveras med ris, pasta eller potatis och är enkelt att frysa i portioner.
Citera
2008-10-21, 01:22
  #4
Medlem
Kebab så klart,

skär tunna skivor, lägg i marinad gjord på olja och grillkrydda, trä på skivorna på ett spett, folie runt, in i ugnen på 120-140 grader i ca.2-3timmar, av med foliet, grilla i en halvtimma tillsammans med pommes. klart..

Du kan också strunta i marinaden och bara använda grillkrydda, samt sprida ut köttet på en plåt med folie över, fortfarande låg värme fast reducerad tid.
Riktigt gott..
Citera
2008-10-21, 05:13
  #5
Medlem
buffalos avatar
Helstekt karré med gräddig potatisgratäng, en enkel grönsallad och kanske nån trevlig sås om du är på humör.
Citera
2008-10-21, 11:13
  #6
Medlem
glen-tourrays avatar
jag gjorde Pulled Pork - http://taffel.se/recept/pulled-pork-...ikanska-sodern

Grymt gott! Men surdegsbröd och guacamole.
Citera
2008-10-21, 11:25
  #7
Medlem
Ser intressant ut.
__________________
Senast redigerad av Nafets 2008-10-21 kl. 11:27.
Citera
2008-10-21, 11:25
  #8
Medlem
FNGs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av glen-tourray
jag gjorde Pulled Pork - http://taffel.se/recept/pulled-pork-...ikanska-sodern

Grymt gott! Men surdegsbröd och guacamole.

Det där lät riktigt jävla gott!

Tack för receptet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in