Citat:
Ursprungligen postat av lejon71
Jamaat Ansar al-Sunna och Ansar al-Islam är några av kurdiska grupper som är mycket aktiva i norra Irak. De ligger bakom de flesta av morden som har begåtts mot kristna.
I Ansar al-Sunna finns både kurder och sunni araber så jag tror inte att enbart kurder ligger bakom slakten mot de etniska minoriteter som finns i norra Irak.
De få kristna som finns i norra Irak har det inte lätt och de lever ständigt med rädslan att mördas så man kan lugnt påstå att de har en utsatt situation.
Mycket aktiva är en överdrift. Men det stämmer att Ansar al-Islam är en kurdiska wahhabist organisation som fått mycket stöd av Iran. Ansar al-Islam står inte bakom de flesta morden på kristna i Mosul, faktum är att det är oklart vilken grupp som står för majoriteten av morden. Men att det är Al-qaida och andra extremist grupper är klart. Ansar al-Islam är en nästintill utrotad terrororganisation. Gruppen består av ca 300 fanatiker. De har även varit aktiva i mord på PUK/PDK medlemmar och Peshmerga.
Att den kurdiska regeringen ska vara delaktiga i mord på assyrier och förföljelse är inte sant. Detta pga att kurderna har mycket att förlora på om det kom ut att kurderna bedriver "folkmord" på kristna i Irak. Då hade anseendet som byggts upp raserat och en självständighet skulle vara i periferin. Faktum är att KRG behandlar den kristna minoriteten bäst i hela regionen.