Citat:
Ursprungligen postat av IceGaz
Fast jag tänker mer på att lära mig några hundra decimaler. 50 stycken lärde jag mig på ca 5-10 minuter. Och en sån lång mening är ganska svår att hitta på och ännu värre att komma ihåg
Bäst metoden är nog att använda sig av bokstäver faktiskt. Siffrorna noll till nio får varsin bokstav, tror det skall vara konsonanter, sen använder man detta för att fylla på med vokaler och annat imellan så att det blir ord och en mening. Det behöver så klart inte vara EN mening. Bara att börja på en ny när en slutar. Och de flesta tycker nog att en lång text är betydligt lättare att komma ihåg än en lång radda siffror.
Hittade denna lista:
0: s,z ("zero" starts with Z)
1: t,d (T has one downstroke)
2: n (N has two downstrokes)
3: m (M has three downstrokes)
4: r ("four" ends with R)
5: l (in Roman numerals, L = 50)
6: j,ch,sh, g (soft) (J reversed looks like a 6)
7: k,c,g (hard) (K can be drawn with two 7's)
8: f,v,ph (handwritten F looks like an 8)
9: p,b (P reversed looks like a 9)
(funkar säkert bättre med en lista anpassad för svenska språket/ljud)
3,14159265 = med ro tal pi nu gal
Har sett folk memorisera riktigt långa tal oerhört snabbt med sådana här metoder. Man måste dock öva ett tag så att varje siffras bokstäver sitter ordentligt i ryggmärgen. Sen får man ju öva upp fantasin lite så man kommer på lite vettiga ord också. Fast när det gäller pi kan man ju ta god tid på sig och komma på en bra ramsa (vilket säkert nån redan gjort).
http://www.sweetscape.com/010memorizer/