Citat:
Ursprungligen postat av z0mfg(ish)
Fast problemet med det är väl att det krävs oändlig energi för att nå dit, alltså kommer man aldrig att komma dit, eftersom energin kommer ta slut. Det slutar verkar efter ett tag.
Samma är det med absoluta nollpunkten, det krävs ingen energi att gå ur stadiet = oändlig energi att nå stadiet = stadiet kan aldrig nås.
Det gör det verkligen inte.
Jag räknade dock fel i förra inlägget, 99% kräver 7ggr mer energi än förväntat
99.9% medför 22ggr.
Enligt wikipedia kommer protonerna vid LHC att färdas i 99,999999% av ljusets, detta innebär att det krävs ungefär 7000 gånger mer energi än via klassisk mekanik. Precis som Don Toro hävdade.
Citat:
Ursprungligen postat av jättejenny
är det inte radioaktivt i en sån accelerator när de drar igång den?
Nej, det är supraledare nedkylda till nästan absoluta nollpunkten som accelerar protonerna till en sådan oerhörd hastiget.
Nu är dock troligen en sådan enorm energi i enprotonstråle farligare än de flesta radioaktiva ämnen, men det är en annan fråga.