Vad föredrar ni att ha för typ av band till klockan? Är det läderband eller metallänk? Går i tankarna att införskaffa en klocka och har fastnat för en med läderband (se nedan). Det vanligaste i min umgängeskrets (är 18 år) är metallänkar. Tror ni det skulle uppfattas gubbigt att ha en med läderband?
Som vardagsklocka skulle jag välja en stållänk och sedan köpa en kostymklocka i guld med läderarmband. På så sätt så klarar du alla tänkbara situationer där du kan tänkas behöva en klocka.
Om du ska köpa antingen läder eller länk skulle jag satsa på läderarmband (även om just det armbandet på bilden inte var något vidare i min mening...)
Uppfattas inte som gubbigt med läder.
Jag är 18 år och jag har 4 klockor, alla med läderarmband, då jag för det mesta tycker det ser snyggare ut. Dels för att jag inte bär kronografer heller, men jag har tittat lite på nätet och fastnat för en kronograf med brun tavla och brunt läderarmband, så min första kronograf kommer troligtvis bäras med ett läderarmband.
Som någon skrev tidigare i tråden så är det läderarmband som gäller på tunnare kostymklockor och stål som gäller när det är tjockare dykarklockor och dylikt som man har till jeans. Klockan du länkade till såg visserligen inte speciellt snygg ut.