Hemliga tunnlar?
Tycker också det är intresant med tunnlar.
Kloaksystemet under Stockholm skall visst vara ganska enormt och nyligen byggdes en tunnel som om jag mins rätt skulle vara 20 meter bred,fem meter hög och flera mil lång som skall fyngera som dreneringstunnel vid skyfall.
Dessa tunnlar lär knappast vara larmade,det fins mycket att upptäcka genom att lyfta på luckor i marken,t.e.x runda gatulock med bokstaven A på är helt ointresant,bara skitiga avloppsrör från toaletter.
Runda lock med bokstaven K är lite bättre,ofta större rör och mindre snusk.
De klart intresantaste luckorna brukar vara de som är fyrkantiga eller avlånga ibland med ett sketet hänglås på,stora luckor som är byggda för att klivas ned i och då fins det också något att kliva ned till,ofta är det här stora tunnlar inte sällan med kablar.
Små runda luckor är bara tänkta att köra ned sugslangar från slambilar i.
Det fins några risker att tänka på i tunnlar,i en avloppstunnel för avföring kan det bildas en kraftfull gas som är kvävande och explosiv.
I en kabelkulver i vilken det går stora bara metallskenor på väggarna är strömmen tänkt att brytas innan en reperatör skickas ned,precis som på tågtak kan strömmen hoppa flera meter.Är det bara isolerade kablar och inga bara skenor så borde det vara relativt ofarligt,men ta inte på kablarna,de kan ha skador och har ofta mycket hög spenning.
Det fins naturligtvis kartor på allt men det kan ju väcka vissa misstankar,det bästa är nog att själv gå på upptäcktsfärd.
SJ:s tunnlar kan nog tänkas vara larmade,men knappast de flesta andra tunnlar,det här kan vara mycket intresant specielt beträffande det som kan tänkas vara byggt ovanpå en del av tunnlarna!
Och sist men inte minst:om du skall gå ned i en tunnel för regnvatten,glöm inte att kolla väderprognosen först!