Citat:
Ursprungligen postat av crusoe
Att hon är den snyggaste börs-VD'n i Sverige!
Inte en chans. Den utmärkelsen tar Mia Brunell på Kinnevik, utan större konkurrens.
Däremot är min bild av AF att det är en kompetent och effektiv bankledare. Ungefär som sådana brukar vara, skarp i huvet och kan framstå som empatistörd (utan att behöva vara det). Att hon som kvinna i någorlunda späd ålder nått den högsta nivån vittnar om att hon kan sin sak.
Harry har en god vän i Banken som är "Annika" med henne och som bara har gott att säga. Däremot finns det många som inte gillar vad man uppfattar om centralstyrning. Bl.a. har Enskilda fått rejält kortare koppel under hennes tid och det har inte uppskattats av alla.
Hon sommarpratade härom året och var lite väl klyschig. Uttryck som "köra banken" går säkert hem när man pratar med Husky och gänget men känns inte klockrena i ett sommarprogram.