Citat:
Ursprungligen postat av Octavianus
Vad hur gör man detta? Berätta, mkt intressant. Har inte ens tänkt på att man kan göra det själv.
Ett korvhorn (finns som tillbehör till köksmaskiner och köttkvarnar) är nästan nödvändigt, men det går att använda spritspåse också - inget jag rekomenderar dock.
Här kommer ett recept - det finns dock mängder av varianter och åsikter om hur man gör salami och jag påstår inte att det är det enda rätta:
5 m krokfjälster Min tumregel är att 1 kg kött ger 1 m korv - vet egenligen inte hur bra det stämmer - krokfjälster ger salami av fransk typ - smala
3,75 kg Fläskkarre
1,25 kg späck
3 dl rödvin
1 msk nejlikor
2 vitlökar
50 g hel svartpeppar
100 g paprikapulver
50 g fänkålsfrön
50 g vitlökspulver
80 g salt
2 g salpeter
Skala vitlöken. Koka upp rödvinet med vitlöksklyftor och nejlikor. Tag av från värmen och låt kallna - gärna över natten. Sila bort vitlök och nejlikor. Krossa svartpeppar och fänkål i mortel. Mal köttet med grövsta skivan, helst 8 mm, men 6 mm är ok. Mal späcket med 6 mm. Rör ihop kött, späck och vin med kryddorna och salt + salpter. Blanda väl.
Fyll korvkornet med smet ända fram till spetsen. Trä på fjälstret på korvhornet och knyt åt - försök att undvika att få luftbubblor. Fyll fjälstret - gör inte korvarna längre än 50 cm. Väg gärna de färdiga korvarna.
Torkning 1: Torka korven i hög luftfuktighet och relativt varmt (28-30) - Jag brukar lägga dem på ugnsgaller och ställa in dem i ugnen ovanför en långpanna med varmvatten - 24 timmar totalt
Torkning 2: Torka korven i hög luftfuktighet och rumstemperatur - badrummet? 48 h
Torkning 3: Torka korven svalt (8-12) - jag hänger dem i mitt vindsförråd - klara efter ~3 veckor - den färdiga korven ska ha tappat 30-40% i vikt
Det är viktigt att torka i hög fuktighet i början - annars kan det gå för fort