Citat:
Ursprungligen postat av k3xholm
Har faktiskt seriöst funderat över att begå något mindre brott så att jag blir inlåst, t.ex. skadegörelse. Men blir man verkligen häktad för det?
Du får väl tala om för polisen när de ar dig att du tänker hugga ner någon.
Nu har tyvärr polisen inte så mycket att säga till om, men du blir omhändertagen en liten tid i alla fall.
Ett annat förslag är ju att skriva direkt till Göran Hägglund, med fördel då via ett öppet brev som du skickar till någon större dagstidning.
Att människor inte får vård är känt, liksom det faktum att människor som blivit avvisade från psykiatrisk hjälp senare begått våldsdåd.
Nu talas det om att psykiatrin ska få så mycket mer pengar och moderaterna gick till val bland annat på det faktum att människor begått hemskheter efter att de blivit avvisade från psykiatrin. Vore förmodligen en ganska bra sak att ruska om dem och visa hur uruselt det fortfarande fungerar.
Kan du inte skriva själv, så hör gärna av dig via pm. Jag ger gärna politikerna en känga där det känns