Citat:
Ursprungligen postat av Ignatius I
Ett tips till: läs hela tidningen nästa gång och inte bara det som knäppskallar på Flashback använder som underlag för kreativa tankeövningar. Då kommer du nämligen märka att diskussionen om de problem som asylpolitiken inneburit är både uppmärsammade och tagna itu med.
"Tagna itu med"!? Vart fan har du befunnit dig dem senaste åren?
(Invandrings)brottsligheten skjuter ju i höjden. Pengar fördelas om, man tar pengar från viktiga samhällsfunktioner och sätter på invandringsrelaterade grejor, som bidrag. Missnöjet i förorterna växer, dem är inte det minsta tacksamma för vad vi faktiskt offrar för deras skull. Man DO-anmäler hej vilt och får mer pengar för små struntsaker (som VERKLIGEN INTE är diskriminering) än våra svenska våldtäktsoffer får.
Och vad gör politikerna? Mona (S)ahlin säger iallafall: "Mer pengar!".
-Pengar som man tar ifrån infrastruktur, polis, rättsväsen, räddningstjänst, sjukvård, äldreomsorg, vården av handikappade, försvar, skola och utbildning med mera, med mera.
Sverige faller samman från två håll, pengabristen och det invandrarna gör (som brott).
Gå till Försäkringskassan så får du se somalier och annat pack hämta ut bidrag - bidrag som är högre än tex en ARBETANDE sjuksköterskas lön. För att inte tala om pensionen - äldre invandrare får av någon anledning högre pension än svenskar. Varför är det så?
Vad menar du för tidning som jag ska läsa? Den socialdemokratiskt vridna propagandablaskan Aftonbladet kanske?
Edit: lade till lite grejer.