Citat:
Ursprungligen postat av FrasseFloyd
Många av deras punkter är saker som många, oavsett ideologi, ställer upp på. Högre straff för våldsbrott, ett starkare försvar, EU-motstånd och sänkta skatter. De flesta håller också med om att invandringen inte kan se ut som den gör idag eftersom det går ut över alla skattebetalare som får lägre och lägre pensioner. Att brottsligheten (jag lägger ingen värdering vad det beror på) stigit sen vi börjat släppa in fler och fler är givetvis ytterligare ett argument mot massinvandring.
Att påstå att obildat patrask röstar på dem är väldigt löjligt. I Sverige har vi idag ett dödläge i politiken där man antingen röstar på blåsossar eller rödmoderater. Det händer ingenting eftersom det mest handlar om att dividera på lite procenter hit och avgifter dit. Sverigedemokraterna har ännu inte gjort bort sig på nationell nivå och är därför en frisk fläkt - oavsett vad man tycker. De är idag ett parti som man inte kan negligera så till den grad att det går att hitta en stereotyp som röstar på dem. Med de flesta partier utanför riksdagen är det en möjlighet men inte SD eftersom de har väldigt populära idéer.
Att jag själv inte skulle rösta på dem hör nu inte hit. Jag håller inte med dem om vad som är viktigt men jag skulle inte göra någon annan klassificering än att de är för samma skitkollektivism som alla andra är. (Jävlar, jag trodde aldrig att jag skulle skriva till SD:s försvar men ditt inlägg var så urbota dumt...)
Jag hör dig men tror ändå att dessa politiker vars mission här i livet har sitt bränsle i missnöje över invandringen och tankar om en återgång till hur det såg ut i fornstora dar, före huckleinvasionen, kommer att ha svårt att hävda sig i maktens korridorer. Vi får väl se hur det spelas ut.
Att det mestadels är obildat patrask som röstar på dem står jag dock fast vid. Enkelt folk som ser utskickandet av blattarna som lösningen på alla problem. Allt det där är svunnen tids politik. Världen går mot mer och mer sammanflätning mellan länder och kulturer. Det är en naturlig effekt av vår teknik. Resor, massmedia, internet. Och vi har bara sett början på detta.
Lyckligtvis kommer världen att domineras av asiater framöver, och det är bra. De är industriella, intelligenta, ställer inte till onödiga problem, odlar inte potatis i lägenheterna, och de har snygga brudar.