Citat:
Ursprungligen postat av Jimman
nu har ja inte läst alla inlägg.. varför inte bara säga att du erbjöd dig att jobba mest för att försöka kunna få in en fot i branchen och fick mat och boende som betalning eftersom dom egentligen inte kunde erbjuda dig vanligt jobb.
-------- OBS GAMMAL TRÅD ------
jag vet att denna tråd är väldigt gammal men jag har exakt samma problem fast lite värre. jag går på praktik 5 dar i veckan och var borta 3 dar för jag sa som ovanstående skrev men va ska jag säga nästa gång dom ringer in mig till jobb?
Citat:
Ursprungligen postat av Daniel_s85
Hejsan!
Var iväg och arbetade svart hos min kusin i Norge nu under sommaren i ca 6 veckor. Jag är inskriven på AMS och får ersättning från försäkringskassan. Hur ska jag skriva på pappret som fk ska ha? Dom vet att jag var iväg att jobba men inte svart, då vill dom troligtvis ha arbetsgivarintyg mm?
Hur reagerar dom på svartjobb?
Får ingen ersättning för dom 6 veckorna jag var borta, har dom rätt att veta vad jag gjort?
/Daniel
om du fortfarande är active så skulle jag vilja veta hur det gick daniel