2008-08-16, 16:11
  #1
Medlem
BesserWissers avatar
Hej!

Var i Malmö kan jag köpa en bränsletrycksmätare för att mäta trycket på min Dodge Van med TBI-insprutning?

Btw,hur kopplas den in på ett sånt system för att mäta?
Citera
2008-08-16, 16:39
  #2
Medlem
bogarleffes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BesserWisser
Hej!

Var i Malmö kan jag köpa en bränsletrycksmätare för att mäta trycket på min Dodge Van med TBI-insprutning?

Btw,hur kopplas den in på ett sånt system för att mäta?

Hydroscand, Dunlop hiflex och andra hydraulfirmor har diverse manometrar med olika skala. Sen får du skaffa lite nipplar, t-rör och adaptrar för att koppla in den, men det har dom där också.

Jag vet inte hur ett sånt system fungerar, men på andra bilar brukar man koppla den på fuelrailen eller nån slang som går till den.
Citera
2008-08-16, 17:00
  #3
Medlem
StorSnokens avatar
Biltema har bränsletrycksmätare, om du nöjer dig med en sådan

http://www.biltema.se/products/product.asp?iItemId=133950
Citera
2008-08-16, 17:47
  #4
Medlem
Mulas avatar
Med risk för att härma den alltid lika kunnige bogarleffe

En vanlig manometer duger bra för tillfälliga mätningar. Vill du montera något fast duger en oljetrycksmätare också precis lika bra
Den biltemamätare som det länkades till är INTE lämplig för insprutningssystem. Du behöver något som kan mäta upp till 5 bar åtminstone.

Själva inkopplingen är olika på olika bilar. Oftast finns det ett mätuttag någonstans efter pumpen, i allmänhet när fuelrailen. Finns inte det får du bygga ett eget T-kors och montera dit
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in