Citat:
Ursprungligen postat av Kallix
Det kanske beror på att tidningen publicerade en opixlad bild på CS
först efter TRs dom? Expressen skriver:
http://www.expressen.se/Nyheter/1.1388519/vittne-horde-tyskan-mordhota-barnen
Så tolkar jag det inte.
Citat:
Ursprungligen postat av miapetter
Stämmer det som står i Expressen något sånär känns det inte särskilt "mysko" att vittnet inte dykt upp förrän nu.
DN ligger för övrigt närmare. Först i fredags hördes kvinnan av tysk polis och då bestämde åklagarna sig. Av någon anledning ej efter det första förhöret i oktober.
http://www.dn.se/DNet/jsp/polopoly.jsp?d=147&a=858523
Nej, det behöver inte vara något mysko alls att vittnen dyker upp sent. Det kan finnas flera förklaringar till det. Precis som med sena tips, något jag radade upp exempel på när arbogaå-dykningen var aktuell. Däremot
kan ett alltför sent uppdykande, och ffa det faktum att vittnet i fråga redan känner till att den tilltalade är dömd för mord när hon kontaktar polis, sänka trovärdigheten.
Känt fall med senkommet vittne är kvinnan under rättegången mot Gabrielssons mördare på Kungsgatan i Stockholm. Hon dömdes väl senare? Vi får hoppas att det inte handlar om någon som vill ha en gratisresa med hotell till Sverige, utan att det verkligen ger åklagarsidan något.