Citat:
Ursprungligen postat av dePaul
Haha, tack!
Det är en helt annan procedur. I det här fallet så är märgen något jäst. Den ändrar då färg och blir brun. Smaken är lite åt det syrliga. Därefter tillför man salt och kryddor. Det är en mycket speciell smak.
Det finns garanterat människor som har åkt skidor i de österrikiska alperna och kommer med välbehag ihåg den mycket goda gulaschsoppan som blev serverad. Med nästan 100% säkerhet så kan jag säga att den innehöll Maggi.
~Paul~
Jag får helt enkelt ta och höra med min far då. När jag var yngre var han alltid iväg och åkte skidor i Österrike/Schweiz så någon gång borde han ju ha sörplat i sig soppa gjord på den där nedrans essensen.
Jag ska ta mig till en slaktare någon dag i höst och tigga till mig lite ben. Sen ska jag testa mig fram, fast det är nog svårt när jag inte har en referens.