Citat:
Ursprungligen postat av prafjessor
Det är jäkligt mycket Ubuntu i avdelningen "Övriga operativsystem". När jag kollade nyss av 10 av 18 trådar på första sidan om just det OS:et. Är det inte därför dags att ge det om inte en egen avdelning så i alla fall en egen tråd?
UNIX-dialekter är såpass lika varandra att det vore konstigt att separera dem. Att det finns en Mac-avdelning är en självklarhet då det diskuteras mer än bara OS X (även hårdvara och andra Äppelprodukter).
Det som skiljer Ubuntu från andra distributioner är endast en pakethanterare (och i vissa fall skiljer inte ens det), GUI-inställningar och applikationer som shippas med distributionen. Ubuntu är i grund och botten även baserat på distributionen Debian och det vore inte logiskt att separera dessa.
Då samtliga GNU-baserade OS i princip är "samma sak" (oavsett om man vill erkänna det eller inte) vore det en onödig åtgärd att separera Ubuntu från andra Linux distros eller t.ex. BSD om aktiviteten inte blir överdriven om just Ubuntu. I dagsläget skulle jag inte vilja påstå att aktiviteten av Ubuntu är såpass dominant att behovet skulle finnas att skapa en egen del åt bara Ubuntu. Jag skulle hellre hävda motsatsen - att placeringen av Ubuntutrådar är bra som det är idag.