Citat:
Ursprungligen postat av 4thFloor
Det låter riktigt konstigt. När jag blev gravid gjorde dom inte ens något eget gravtest på Mödravårdscentralen för att det är så sällan som dom där testerna visar fel.
Testerna visar absolut inte positivt om man inte är gravid, så DET är ett helt annat scenario! Däremot kan de ju visa negativt fast man är gravid, om det tex är för tidigt så att man inte har tillräcklig koncentration av hormon i urinet! Tidigt är det ju tex viktigt med morgonurin för att det ska vara så koncentrerat som möjligt medans det spelar mindre roll längre fram!
Om jag skulle vilja lura någon skulle jag antagligen chansa med att spä ut urinet med vatten för att få ner koncentrationen av hormoner men jag är osäker på om det fungerar! Frågan är ju varför hon skulle vilja lura dig??