2008-08-09, 10:37
  #37
Medlem
CodeMANs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ChristianX
Flest läsare just nu handlar det om.
Har du lust att berätta närmare enligt vilka kriterier i databasen man hittar de "heta" ämnen?

Vad jag är ute efter är lite teknisk info.
Citera
2008-08-29, 08:13
  #38
Tekniker
bengs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CodeMAN
Har du lust att berätta närmare enligt vilka kriterier i databasen man hittar de "heta" ämnen?

Vad jag är ute efter är lite teknisk info.

Sure.

Båda är väldigt enkla. "Flest läsare" fungerar så att vi sparar information om vart en användare befinner sig, t.ex nu när jag sitter och svarar på denna tråd så sparas det att jag "skriver ett inlägg i tråden X och det tillhör forum Y". "läsare" är egentligen inte 100% korrekt då vi anser att du befinner dig i tråden när du även svarar i den. Skulle jag nu gå till index.php ist så försvinner jag som läsare. Det är även på detta sätt vi kan skriva ut antal besökare i forumen på förstasidan.

"Mest antal svar" är i stort bara en count och groupby med date()-24h. MySQL är ju inte ens att tänka på med en sådan sak utan här används sphinx.
Citera
2008-10-14, 21:39
  #39
Medlem
Djurmos avatar
En snabb koll i forumslistan och man ser att undergruppen Pornografi förmodligen skulle toppa listan, just nu 693 besökare, 2:a på listan var någon om politik med typ 200 besökare... nästan lite lustigt, att av alla intressanta ämnen att diskutera är just porr det som engagerar mest.
Citera
2008-11-02, 14:26
  #40
Medlem
Sälklubbarns avatar
Vill bara ge en sen eloge till "Heta ämnen"-sidan! Den blev ju hur bra som helst!
Citera
2008-11-02, 16:43
  #41
Medlem
Knilds avatar
Flashscript

Om man använder FF så kan man lägga till ett Flashbackscript, Flashscript. Där finns det många bra funktioner och "Heta ämnen" är en av dem! Så istället för att sitta och slösa massa tid från programmerings-teamet så kan ni bara söka på Flashscript och så är det problemet löst

Tack, Knild
Citera
  • 3
  • 4

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in