2009-10-21, 19:29
  #37
Medlem
mudders avatar
http://arbetarbladet.se/nyheter/hofors/1.1432812
Planerna att starta ett mottagande för flyktingbarn i Hofors fortsätter. Socialchefen föreslår att 30 barn tas emot varje år med start redan i maj. Den största gruppen med ungdomar ska placeras i bygdegården i Torsåker. Ett välkommet hyrestillskott till bygdegårdsföreningen vars ekonomi just nu är i botten.

Efter några år är det inte bara bygdegårdsföreningens ekonomi som är körd i botten. Är kommunledningen och socialchefen helt blinda? Det är väl bara att fråga första bästa invällarkommun hur det står till med ekonomin.

Förberedelserna för flyktingmottagningen har i alla fall redan startat. I fredags började två poliser sin tjänstgöring i Hofors.
http://arbetarbladet.se/nyheter/hofors/1.1446413
Citera
2009-10-21, 20:17
  #38
Medlem
Hoppas fler söker sig till Sverige så att vi kan ge de skydd.
Citera
2009-10-21, 20:44
  #39
Medlem
Golonkas avatar
Visst är det berikande med kulturmöten och mångfald! Jag önskar att Kosovos alla serber och romer snart återvänder så även ni albaner får tillbaks det dynamiska och välsignade tillstånd av multikulturell samvaro!
Citera
2009-10-21, 20:45
  #40
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Golonka
Visst är det berikande med kulturmöten och mångfald! Jag önskar att Kosovos alla serber och romer snart återvänder så även ni albaner får tillbaks det dynamiska och välsignade tillstånd av multikulturell samvaro!

Touché
Citera
2009-10-21, 21:26
  #41
Medlem
Kautings avatar
Att man inte kollar det ekonomiska innan man beslutar att ta emot s.k. "ankarbarn".

på 3 år har dom tagit emot 90 barn, det är ju 6-9 skolklasser som inte kan svenska! Dom måste verkligen ha en bra välfärd där i Hofors..
Citera
2009-10-21, 21:34
  #42
Medlem
MoLoKs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kauting
Att man inte kollar det ekonomiska innan man beslutar att ta emot s.k. "ankarbarn".

på 3 år har dom tagit emot 90 barn, det är ju 6-9 skolklasser som inte kan svenska! Dom måste verkligen ha en bra välfärd där i Hofors..

Hofors räknar kallt med att barnen flyttar ifrån samhället när de slutar gymnasiet. Till Stockholm, Malmö eller Göteborg.

De planerar att anställa nästan en person per barn. Det borde bli ungefär 100 arbetstillfällen i Hofors (de vill ju ha barn som är 16 och räknar med att barnen flyttar när de blir 19).

Dvs 30 per årskull. Det är nästan 100 miljoner per år det
Citera
2009-10-21, 22:05
  #43
Medlem
Alvids avatar
Det har dragits ner inom äldrevården och det har lagts fram nya sparpaket inom densamma, bla att minska antalet vårdplatser, i Hofors. Ena av skolorna för högstadiet ska läggas ned, kommunen går flera miljoner back och undersöker om det finns andra områden att spara in på. Polisen lade ner sin station nyligen till förmån för två kvarterspoliser som är inhysta på folketshus. Det finns nog inte ens tio arbeten att söka inom kommunen och arbetslösheten är hög även bland kvalificerad arbetskraft. Med andra ord en kommun i förfall, ändå finns det resurser för sådant här.
Citera
2009-10-27, 08:34
  #44
Medlem
mudders avatar
Som väntat beslutade igår en enig kommunstyrelse i Hofors att ta emot ensamkommande barn. Inga protester, alla är eniga, det kostar ingenting och det är mycket humanistiskt. Fy fan vad duktiga de är i Hofors.

Jag har försökt att kommentera de tidigare artiklarna, men negativa kommentarer passerar inte PK-filtret.
http://gd.se/nyheter/hofors/1.1472432
Kommunens vilja är att det ska vara ungdomar i åldern 16 till 18 år som kan gå in i gymnasieskolan.
Kan verkligen analfabeter som inte kan svenska börja i gymnasiet?

En fundering är varför de ska nöja sig med bara 30 "barn"? Om det är så lönande, varför inte ta emot 3000 istället? Då kan det ju skapas över 2000 arbetstillfällen och det måste väl vara bra i en kommun i ekonomiskt förfall?
Citera
2011-01-12, 21:37
  #45
Medlem
spoilers avatar
"Ett kriminellt nätverk som smugglat tusentals flyktingar, mestadels afghaner, till Europa har sprängts. Ett av de större slutmålen var Sverige där nätverket hade medhjälpare."

"De favoriserade slutdestinationerna var Norge, Sverige och Storbritannien. Nätverket höll sig med medhjälpargrupper i många länder bland annat i Sverige, uppger Europol.

Nätverket använde falska EU-legitimationer och utnyttjade Hawalasystemet för att överföra pengar mellan olika länder utan att gå via det formella banksystemet.

— Några av de som utreds är misstänkta för inblandning i internationell terrorism, sade den italienske åklagaren Piero Saviotti i Rom enligt nyhetsbyrån AFP.

Antalet asylsökande från Afghanistan var i fjol 2 393, en ökning med ungefär 700 jämfört med föregående år, enligt Migrationsverket."

http://hd.se/inrikes/2011/01/12/polis-arresterade/
Citera
2011-01-12, 21:50
  #46
Medlem
micke_hs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Drapåtrissor
Visst får man en tår i ögonvrån eller? http://www.svd.se/nyheter/inrikes/artikel_1473053.svd Skomakare har vi väl redan tillräckligt av? Och naturligtvis har vi snart hela resten av klanen här som får livstidsförsörjning.

Hela historien lämnar fler frågetecken än svar.

Det första mest uppenbara.

"Han är uppenbart lättad och skulle helst låta bli att prata om den fyra månader långa resan från Iran till Sverige och om händelserna i Afghanistan och Teheran som föregick den mödosamma strapatsen"

Varför sökte han inte asyl i något annat land som han passerade på vägen? Varför just Sverige?


"Under tio år bodde Mostafa, hans två bröder och deras mamma i Teheran dit de tagit sig efter att Mostafas far dödats av talibaner."

Varför dödade talibanerna hans pappa för?

"Men när polisen gjorde en razzia mot skomakeriet förra året förändrades tillvaron. Familjen utvisades och återvände till Ghazni i östra Afghanistan."

Och i Östra Afghanistan har inte talibanerna varit så verksamma enligt det jag läst, så varför kunde dom inte stanna kvar där? Och varför dödade talibanerna pappan för? Talibanerna håller till i södra Afghanistan vid gränsen mot Pakistan.

"En natt dök okända män upp och förde ut Mostafa och hans storebror i öknen. Där skiljdes de åt. Männen tog med sig brodern en bit bort och sedan hördes ett skott.
– Han mördades, säger Mostafa Husseini med skrovlig röst och vägrar att gå in på detaljerna. "


Ännu en tvivelaktig uppgift. Varför dödade man hans stackars brorsa för? Och varför skonades hans liv för? Problemet var ju att dom gjorde anspråk på marken som dom en gång lämnat och bara för att dom dödar ena brodern så lär väl knappast kraven minska?

Men tydligen så är det såna här tårdrypande historier som ligger till grund för asyl i Sverige idag.
Citera
2015-10-10, 10:37
  #47
Medlem
NygammalValss avatar
Det nedre stapeldiagrammet visar tydligt att de "ensamkommande flyktingbarnen" i själva verket är så kallade ankarbarn. Nästan samtliga ansöker efter en tid i Sverige om att få hit sina anhöriga.

Varför benämner inte media och Migrationsverket dessa människor med deras rätta namn?

https://morklaggning.wordpress.com/2015/07/25/fragan-om-ankarbarn/
Citera
2015-11-20, 16:45
  #48
Medlem
Kloaksajtarens avatar
"– De hoppas i första hand på en familjeåterförening i Europa, i andra hand på att deras ungdomar får utbildning och jobb så att de kan skicka pengar till familjen"

http://www.sydsvenskan.se/sverige/granskontroller-dampar-flyktvag/
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in