2008-08-01, 12:44
  #37
Medlem
Död o återfödds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nakenchock
Jag förstår inte riktigt vad du vill fråga, men människan är ju fortfarande en apa. Vi tillhör människoaporna liksom t ex gorillorna och orangutangerna. Alla människoapor som finns nu är utvecklade från en ursprungsapan. Och liksom det finns en ursprungsgorilla som den nuvarande gorillan utvecklats ur så finns det också en ursprungsmänniska. Och både gorillor och människor har haft olika mellanstadier i sin utveckling som antingen levt vidare och utvecklats till något nytt eller gått under. Flera olika människoarter har uppstått genom åren t ex cro magnon och neandertalare, men bara homo sapiens (vår art) har överlevt till nutid. De andra människorna har dött ut.

1. Helt fel!

Människan tillhör Människoriket, medan apdjuren tillhör djurriket!


2. Ge oss namnet på er uppdiktade ursprungsapa, tack!

3. När du ändå håller på, berätta för oss från vilket djur er uppdiktade ursprungsapa skulle ha flummat fram ifrån..

LYCKA TILL!
Citera
2008-08-01, 12:46
  #38
Medlem
Död o återfödds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av spacekaiser
Människan utvecklades alltså inte från dagens människoapor, utan från en gemensam förfäder.

Ge oss då namnet på denna er uppdiktade gemensamma förfader, tack!
Citera
2008-08-01, 15:42
  #39
Medlem
punks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Död o återfödd
1. Helt fel!

Människan tillhör Människoriket, medan apdjuren tillhör djurriket!

LYCKA TILL!
Håller med, Helt fel!
Människan tillhör ordning primater, däggdjur med drygt 200 nutida arter.
Citera
2008-08-03, 08:24
  #40
Bannlyst
Inom homo släktet, så är det bara våran ras som överlevt. Om du kollar över ett släkt träd, med urspungs apan vi har utvecklats ifrån, så ser du alla "mellan skillanader" som funnits mellan usprungs apan och människan inom homo släktet.

Dagens människor apor är dock inte samma apa som urspungs apan vi har utväcklats ifrån. Denna usprungs apa finns inte längre. Man kan ju dock fråga sig hur lik våran urspungs apa var, gentemot dagens människor apor.

Rätta mig gärna om jag har fel.
__________________
Senast redigerad av Lustgasad 2008-08-03 kl. 08:29.
Citera
  • 3
  • 4

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in