Citat:
Ursprungligen postat av
FYRB
Det kan inte bli baksug när fekalierna nått ner till tjocktarmen. Dessutom så sätter ju själva tarmvredet stopp för d.
Ett tarmvred innebär att tarmarna vrider sig runt varandra. Inte för man vill äta, men skulle man göra d så kommer d ner till vredet. Skiten man har i tarmarna på andra sida vredet kan inte komma förbi. Om d kan d så har man inte tarmvred.
Magen nedanför tarmvredet är stendöd. Inga korvar eller fisar rör sig alls.
När man har tarmvred så är d såna smärtor att patienten tom kan sluta andas. Man kräks oavbrutet. Även när magsäcken är tom. Då brukar det komma upp gallslagg o annat som är vätska ovanför vredet. För att lindra för patienten så för man ner en sond via näsan och ner i magsäcken. Med påse i andra änden. Patienten kräks lika mycket men slipper kräkteflexerna. I påsen hamnar de sista man har i magen. Det kan se ur som diarré. Som Sump typ.
Ungefär så.
Ja haft det tack-gör inte gärna om det.Det mest smärtsamma tillstånd jag upplevt. Fick övertala mej själv att leva en minut till i taget.