2015-07-05, 18:34
  #2029
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av arboratorus
Armenier ska hem till Armenien:
Östersundsposten: Vi vill ha en förklaring om vi ska ha förtroende för Migrationsverket

Utvisningen skulle ske till Armenien. Det är där familjen har medborgarskap, menar Migrationsverket.

Hela tiden har familjen förklarat hur deras hem fanns i Aleppo i Syrien. Men visst, de tillhör en kristen armenisk minoritet och visst, de flydde till Armenien på krigets första sommarlov, när de inte visste hur länge konflikten skulle pågå. Det var det enda land de kunde ta sig till utan visum och det var därifrån pappan tog sig vidare till Europa, har de berättat.

Här ligger det en gravad älg begraven.Lilit Najjar deras dotter var med i ett antal snyftrepotage i op.se om hur hemst och svårt deras resa varit hit till kalla norden.Året var 2013. tog då i akt att söka denna lilla dam på facebook, Mycket riktigt så hade Lilit Najjar 100tals bilder ifrån usa där hela familjen var på besök hos sin farbror ,Trevliga blilder från disney world orlando.Allt hände 5månader innan resan till sverige.Och i dag såklart fins inte den lilla damens facebook kvar....
__________________
Senast redigerad av martelino 2015-07-05 kl. 18:36.
Citera
2015-07-05, 18:47
  #2030
Medlem
elgecys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rojas
Sverige (och framför allt inte Malmö) behöver inte fler sjaskiga MENA-pizzerior.
Dessutom så var det trots allt en utvisningsrelaterad snyftartikel.

Helt rätt. Fler hamburger-restauranger.
Citera
2015-07-05, 18:52
  #2031
Medlem
Alla som vill ha kurder till grannar kan väl beskattas med 80%.
För så ser läget ut i dag.
Svenskar vill helst bo med Svenskar.
Och Kurder vill helst bo med Svenskar pga dom fina pengarna.
Skatta ut fulinvandrare.
Citera
2015-07-05, 18:54
  #2032
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mr-Mr
Pizzabranschen är ingången till resturangbranschen för invandrare, kolla på vad Italienarna som bakade pizza för 40 år sen gör idag, de har lyxkrogar, kolla vad Grekerna och turkarna som tog över pizzabakandet för 30 år sen gör idag, jo finkrogar, Idag är det Syrier, Irakier, Iranier som bakar våra pizzor, om 20 år är det någon annan folkgrupp.
Det är så det funkar, det är så man klättrar inom krogbranschen, i min stad har vi en familj som började med Pizza och idag äger de tre finkrogar.
Allt finansierat av våra/mina skattepengar.
Citera
2015-07-06, 23:29
  #2033
Medlem
Citat:
Flickan Haddile får stanna i Sverige

Haddile blev riksbekant hösten 2012
http://unvis.it/www.sydsvenskan.se/sverige/flickan-haddile-far-stanna-i-sverige/
Citera
2015-07-07, 02:29
  #2034
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Mr-Mr
Pizzabranschen är ingången till resturangbranschen för invandrare, kolla på vad Italienarna som bakade pizza för 40 år sen gör idag, de har lyxkrogar, kolla vad Grekerna och turkarna som tog över pizzabakandet för 30 år sen gör idag, jo finkrogar, Idag är det Syrier, Irakier, Iranier som bakar våra pizzor, om 20 år är det någon annan folkgrupp.
Det är så det funkar, det är så man klättrar inom krogbranschen, i min stad har vi en familj som började med Pizza och idag äger de tre finkrogar.

Pizzor som smakar skit. Italienarna kunde baka pizzor. MENA folket kan inte baka pizzor, det fuskar både med hygienen, med skatterna och med allt annat.
Citera
2015-07-07, 02:37
  #2035
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av rojas
Ännu en pizzeria-MENA:it som inte vill återvända hem:
http://unvis.it/www.expressen.se/kvallsposten/ali-37-utvisas--efter-ha-bott-nio-ar-i-sverige/

Hans Pizziera omsätter bara 600k sek. Låter som "väldig" lite omsättning för en pizziera.

http://www.allabolag.se/770806MJNE/veniz_pizza

Dessutom har han betalt 150k sek för en "anställning" och

– Hon har anmält mig 32 gånger, men jag har verkligen inte gjort något, vartenda fall har lagts ned. Det har varit misshandel, bedrägeri och olaga hot. Men inget är sant. Vi var till och med i tingsrätten en gång och även där blev jag friad.

En person som bli anmäld 32 ggr skall inte stanna i Sverige.. Som sagt Sverige klara sej utan fler pizziatekniker.
Citera
2015-07-09, 11:01
  #2036
Medlem
Drapåtrissors avatar
Visst får man en liten tår i ögat av den här snyfthistorien om Mohammed som misstros om sin ålder och nu skickas hem? Att han döms för grovt rån nämns i förbigående. Dessutom blir hans gode man (kvinna) Lisa Carlbom av med sin feta ersättning och säkert lite OB i natura. Men ännu är säkert inte sista ordet sagt och alla vet hur det brukar sluta när media snyftar.
http://metro.se/metro-debatt/varfor-fick-mohammed-ett-liv-i-sverige-om-han-anda-inte-far-stanna/EVHogg!NGfg8FaGqPpFI/
__________________
Senast redigerad av Drapåtrissor 2015-07-09 kl. 11:09.
Citera
2015-07-11, 18:11
  #2037
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rojas
Ännu en pizzeria-MENA:it som inte vill återvända hem:
http://unvis.it/www.expressen.se/kvallsposten/ali-37-utvisas--efter-ha-bott-nio-ar-i-sverige/
Nöden är uppfinningarnas moder
Citat:
Ali...... betalat hundratusentals kronor i skatt

– Han kan inte utvisas nu eftersom han åberopat skyddsbehov. Man ger honom en möjlighet att komma i åtnjutande en annan lagstiftning.

http://unvis.it/www.expressen.se/kvallsposten/nytt-hopp-for-ali-nar-utvisning-skjuts-upp/
Citera
2015-07-14, 16:16
  #2038
Medlem
spoilers avatar
Grattis Sverige.

"En 16-åring från Serbien som tidigare nekats uppehållstillstånd i Sverige får nu stanna i landet.

16-åringen var i Tyskland med sin mor och syster när hon inledde en relation med en man. Hon åkte med mannen till Sverige mot sina föräldrars vilja. Väl där blev hon gravid. Efter att hennes föräldrar fick reda på det har hennes pappa hotat henne och det ofödda barnet. Av rädsla för vad som skulle hända om hon återvände till Serbien sökte hon uppehållstillstånd i Sverige.

/.../

Att hon var gravid betraktade de inte som anledning nog för att hon skulle få uppehållstillstånd. I mars 2015 beslutade därför Migrationsverket att hon skulle utvisas till Serbien.

16-åringen överklagade beslutet. Som grund för sin överklagan framförde hon att hennes pappa har ett allvarligt alkoholmissbruk och att han kontinuerligt utsatt familjen för misshandel under hennes uppväxt. Hon tryckte också på att det faktum att hon är rom gör att det skulle bli svårt för henne att få hjälp av myndigheterna i Serbien. Dessutom hade barnet redan fötts. Hon hade gemensam vårdnad med pappan och ville inte behöva lämna sitt barn.

I slutet av juni tog Migrationsdomstolen ett beslut i 16-åringens favör. Hon beviljades permanent uppehållstillstånd i Sverige."

http://hallandsposten.se/nyheter/halmstad/1.4144162-ung-mamma-far-stanna
Citera
2015-07-20, 16:44
  #2039
Medlem
arboratoruss avatar
TTELA: Thar ska utvisas - igen

Thar Al-Kofi skulle först utvisas till Irak. Sedan bytte Migrationsverket fot och lovade ny prövning av fallet. Nu har det tillfälliga arbetstillståndet dragits in och han ska utvisas med tvång.

Turerna är många kring Thar Al-Kofi och det börjar bli svårt att hålla ordning på dem. Beskedet från Migrationsverket i början av juli var att hans ärende ska öppnas för ny prövning sedan Thar och hans advokat lämnat in en begäran om att skjuta upp utvisningen. Samtidigt lämnades dokument in som bevisar att han hotas till livet i sitt hemland.
Citera
2015-07-28, 08:32
  #2040
Medlem
arboratoruss avatar
Hela Hälsingland: Ett beslut som kan förändra allt

De bor i Arbrå och lever med det ständiga hotet om att skickas tillbaka till Etiopien, ett beslut som kan splittra familjen. För Hanna skulle det innebära fängelse och för hennes barn ett liv på gatan. Yarade, politisk flykting från Eritrea men född i Etiopien, har under 12 år ansökt om uppehållstillstånd men får ständigt avslag. Utvisas Yarade så hamnar han i Eritrea, ett land som är i konflikt med Etiopien.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in