2008-08-15, 11:44
  #181
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Villon
Man ligger fotfarande i lä i förhållande till de ~8 Kalmarsupportrar som tagit sig till Gent och dessutom gjorde vad de kunde för att bre ut sig så brett och tunnt som möjligt över läktaren.
Låter pinsamt. Har Kalmar ingen supporterklubb med medlemmar som arrangerar bortaresor vid sådana här matcher månne? Varken dyrt eller speciellt omständigt att åka till Belgien precis.
Citera
2008-08-15, 12:03
  #182
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Marciano
Det är ju så det är när man köper direkt i spärr, ibland kanske man får en biljett/kvitto men oftas inte. Och självklart räknas dom också.

Okej, köper aldrig direktinsläpp så jag vet inte. Men det känns ju som att det borde vara väldigt lätt att inte räkna dem och bara ta pengarna?
Citera
2008-08-15, 12:06
  #183
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pendel
Okej, köper aldrig direktinsläpp så jag vet inte. Men det känns ju som att det borde vara väldigt lätt att inte räkna dem och bara ta pengarna?
Klart det inte stämmer till 100% men det gör det ju inte om det bara är förköp heller. Kan bli dubbelsnurr eller vad som helst. Men det är bara att inse att det inte var mer folk på råsunda igår.
Citera
2008-08-15, 13:36
  #184
Medlem
zzwampens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pendel
Tydligen ska en del inte fått biljetter utan bara betalat och gått in.
Det spelar ju ingen roll. De räknas ju också.
Citera
2008-08-15, 15:09
  #185
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Van Patten
Tycker snittet i allsvenskan är bra mycket viktigare än tråkiga Rosenborg iallafall.

Vad kommer Rosenborg ha för publiksiffra på Lerkendal tro?

run 15.000 iaf...
Citera
2008-08-15, 16:01
  #186
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av zzwampen
Det spelar ju ingen roll. De räknas ju också.

Gör de säkert. Bara påpekade att det känns som att det borde förekomma en hel del mygel...
Citera
2008-08-16, 17:08
  #187
Medlem
karlsbergs avatar
Jag satt på östra i torsdags och tycker att det var jävligt bra drag från klacken trots den dåliga publiksiffran (kanske mattades av något i andra under en period men överlag så var det ju inte direkt tyst).

Den stora frågan som bör ställas så här inför returen är huruvida det var DIF som tappade sitt spel totalt under större delen av andra halvlek eller om det var Rosenborg som skärpte till sig och drog upp tempot?

Dagen efter på väg till jobbet så läste man så klart ett helt världsfrånvarande referat från matchen i City.. Ibland undrar man om reportrarna verkligen har varit på sporthändelsen eller helt enkelt skriver sin artikel utifrån TT:s version och därefter kryddar den efter eget tycke?
Citera
2008-08-16, 19:07
  #188
Medlem
kicker83s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lemasive
run 15.000 iaf...
sa dem inte under matchen att RBK snittade 20.000 på lerkendal?
Citera
2008-08-16, 19:23
  #189
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kicker83
sa dem inte under matchen att RBK snittade 20.000 på lerkendal?
Säsongskortsinnehavarna lär väl behöva betala för att gå på matchen och sen vet jag inte hur intresset är kring en cupmatch mot DIF. Således kommer de nog inte upp i de siffrorna.
Citera
2008-08-28, 12:25
  #190
Medlem
ReNus avatar
Spännande ikväll. Tror faktiskt alla tre svenska lag går vidare!
Svårast blir det för mitt kära DIF.

Hoppas, hoppas man lyckas kontra in ett fulmål innan halvtid - då blir det svårt för Rosenborg.

.
Citera
2008-08-28, 12:31
  #191
Medlem
Satyricons avatar
Wastå har tydligen fått hjärnhinneinflammation och lär knappast stå ikväll. Därmed lär KFF få ställa upp med Zlatan Azinović i mål. Arme grabb! Men det kan gå vägen ändå, han gjorde en hyfsad match mot Elfsborg i Svenska cupen för ett tag sen.
Citera
2008-08-28, 16:20
  #192
Medlem
East Clintwoods avatar
Tror dessvärre på respass i afton mot fjälltalibanerna , men hoppas givetvis på en eller ett par pershingmissiler i röven på de otrogna hundarna, signerad av valfri DIF-spelare.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in