Citat:
Ursprungligen postat av millamin
Det är ju det jag frågar. Vad är kvar att göras? Själv ser jag en rad saker som är kvar att göras.
Kanske inte men det är nog en växelverkan. den stora förändringen sker inte förrän barn har väst upp i en jämställd familj och ser det som självklart.
det kan jag hålla med om. Där får vi skylla oss själva. Samtidigt så är det vårat fel om andra anser att hemmet är smutsigt och ostädat.
de flesta kvinnor tar ju mest ansvar i hemmet. Att man har relationer med äldre beror på att kvinnor själva ofta är mer mogna.
Frågan jag ställde var inte vad som skall göras, utan
vem som skall göra det som du nu anser skall göras. Och vilka kommer att utsättas för görningen? Bör jag utsättas t.ex.?
Det där med att "andra" (läs: kvinnor) anser att det ser ostädat ut - det är en fråga som inte har någonting med jämställdhet att göra. Det är något enbart kvinnor emellan. Om ni vill statustävla med varandra så var så god, gör det, om inte så låt bli. Men gör det inte till en jämställdhetsfråga.
När det gäller barn så fruktar jag snarare den dagen jämställdhet ses som självklart. Vad söner kommer se är inte samma sak som du ser, de kommer se att om de anpassar sig efter "samhället" så kommer de att bli en hunsad, patetisk tönt. Ännu större risk att pojkar antingen hittar på jävelskap eller isolerar sig med datorn. Sådant bådar inte gott.
Att kvinnor är mer mogna är din åsikt. Jag anser att män är mer mogna.