2008-06-04, 17:21
  #1
Medlem
Wobins avatar
Tjenare!

Jag har fått för mig att gå över till Linux igen, men det jag märkte illa kvickt är att all text i Firefox ser ut som (ursäkta språket) skit. Samma gäller vissa knappar tex "Nytt ämne" här i Flashbackforumet.

Screenshot på hur det ser ut:
http://data.fuskbugg.se/skalman01/---------------------------------------Screenshot.png

Jag provade att forcera firefox att använda andra fonts och större storlek, då blev det helt ok. Men det känns ju inte rätt om man behöver göra detta.

Finns det någon annan lösning för att få texten att se schysst ut?
Citera
2008-06-04, 19:15
  #2
Medlem
Har du installerat Microsoft Windows TTF-fonter? Den kanske använder fel font som gör så det ser ut så.
Citera
2008-06-04, 19:36
  #3
Medlem
h-kans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RoXaZer
Har du installerat Microsoft Windows TTF-fonter? Den kanske använder fel font som gör så det ser ut så.

msttcorefonts menade du nog
Citera
2008-06-04, 19:41
  #4
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av h-kan
msttcorefonts menade du nog

Kan vara så, i Archlinux ska man installera ttf-ms-fonts.
Citera
2008-06-04, 20:04
  #5
Medlem
Annars kan du tanka redhats liberation-fonter. Dom ska ha samma storlek som microsofts proprietära skit. Paketet heter ttf-liberation och ligger i multiverse repot.

https://www.redhat.com/promo/fonts/
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in