En intressant aspekt var väl sättet han utsågs på. Från att ha varit kotym på faktulteten att hela styrelsen skulle stå bakom (dvs total majoritet) körde ledningen över denna tradition när Gardell skulle utses.
Från Sydsvenskans artikel:
http://sydsvenskan.se/lund/article288027.ece
Citat:
Tuve Skånberg är också upprörd över att beslutet, om att ge Jonas Gardell en doktorshatt och en ring, togs trots att fakultetskollegiet inte var enigt. Professorn Eva Hamberg var en av dem som reserverade sig mot beslutet.
– Jag tycker inte att hans meriter räcker. Som jag har uppfattat diskussionerna här i huset så skulle han inte ha blivit hedersdoktor om han inte hade varit en känd person. Det fanns förslag på andra personer som enligt min uppfattning hade varit mer förtjänta av en utnämning, säger hon.
Eva Hamberg berättar att de var två som reserverade sig med skriftliga motiveringar och några till som röstade emot förslaget.
– Det märkliga var att den regel som länge varit en självklarhet, nämligen att alla ska vara överens när en hedersdoktor utses, ändrades mitt under processen. Plötsligt krävdes inte längre konsensus. Så brukar man inte göra i demokratiska processer, säger hon.
Men vad gör man inte för att få vara politiskt korrekt ett tag?