Började inte dricka förän jag började på gymnasiet, så hemma fanns inget behov av att gömma drickat, men eftersom vi bodde på internat på skolan så var det strängt alkoholförbud (tvungen att flytta ut om du drack) så gömde alla som bodde där sin alkohol. Bästa platsen var på rummet under en garderob (såndär som är fastmonterad i väggen) där jag brytit upp bottnen på. Där fick det plats en till två plattor öl. Andra favoritplatser var mellan madrasserna (skolan hade skithårdra madrasser så jag tog med egen och hade dubbla), i garderoben (underklädeslådan ofc, ingen pillar väl där?) och bakom baslådan.
När det nalkades fest och man ville ha ölen kall tog man helt sonika en ica kasse och lade in ölen i och ställde i den gemensamma kylen på internatet, blev det hittat var det ju bara att blåneka att det var ens alkohol.
Mest orginella platsen måste dock vara i ventilationen, den gick att plocka ner och sen kunde du få upp en spritflaska typ vodka (rund) och sen bara skruva fast locket igen!