Tipsarevic tog sin fjärde titel utan att behöva möta en enda topp30-spelare. Det är bara att säga grattis till att han tog chansen, det är inte varje vecka man får en sån chans.
Otroligt svagt av de andra tre, Berdych, Cilic och Wawrinka att inte göra bättre ifrån sig där tycker jag. Berdych blir jag aldrig klok på, när ska han stabilisera sig som en vinnare, kommer han göra det någonsin? Han vann Stockholm Open, fattar inte varför han inte klarar att hålla den takten, detta var en sån typisk turnering som han skulle i alla fall minst ta sig till final i.
Citat:
Ursprungligen postat av Alessandro
Dimitrov som Lundgren snackade upp så fruktansvärt har nu spelat sin första ATP-final i Brisbane som han förlorade. Tränas tydligen av Mikael Tillström i Sthlm
http://www.atpworldtour.com/Tennis/Players/Top-Players/Grigor-Dimitrov.aspx?t=tf
Dimitrov är otroligt skicklig, har du sett denna?
http://www.youtube.com/watch?v=Bhl_tV6AOTE
Helt sjukt snyggt
Är dock tveksam till om han har den mentala biten för att bli en riktig toppspelare, jag hoppas att han har det/kan utveckla det för han spelar otroligt fin tennis och han har ju skickligheten för att göra det där lilla extra. Frågan är om han har skallen till det.