Jaha, Djokovic kunde inte hålla ihop spelet idag, Rafa kör över honom i tredje. Nu har Mallorcas stolthet vunnit 14 Masters, 9 grus och 5 hardcourt.
Lite skrämmande att Djokovic spelar så pass bra men ändå torskar med 6-1 i skiljeset. Vid vinst hade han gett tydliga signaler att det GÅR att slå Nadal på grus. Ändock är det ett fall framåt för Djokovic del sedan DC där han blev totalt utspelad stundtals.
Så kom det äntligen en seger för Söderling på grus. 6-1, 6-4 mot en hyfsad gruslirare som Gabashvili. Märkligt att svensken inte får ut mer av sitt spel på det röda underlaget. Han får extra tid för sina stora yviga svingar på gruset, speciellt på forehandsidan. Men jag antar att det brister i rörelsemönstret. Han är inte direkt den snabbaste på touren.
En svensk vinner en förstaomgångsmatch i en ATP-turnering och en annan en förstaomgångsmatch i en challenger (!) och vi går igång som tusan på det. Tiderna förändras indeed. Mycket glädjande hur som helst.