I USA och UK vet jag sedan tidigare att det finns utbildningar för genetiska vägledare, men att det finns, eller rättare sagt funnits någon utbildning i Sverige visste jag inte förräns jag såg jobbannonser för genetiska vägledare:
http://vakanser.se/jobb/specialsjukskoterska+genetisk+vagledare/
http://cf.vgregion.se/vgregion/plats2/utskrift.cfm?idnr=47968
Tydligen så har det funnits en utbildning (magisterexamen som påbyggnad) i Göteborg och Uppsala tidigare, men i dagsläget finns det ingen information runt dem förutom lite gamla artiklar som nämner att det finns en sådan utbildning i Göteborg och Uppsala.
Så jag undrar om någon av er vet något om den svenska utbildningen för genetiska vägledare, kanske tom har gått den själva? Eller kanske vet varför den inte ges längre, eller när den kommer att återupptas igen.
Rent spontant känns det som en ganska bra område att utbilda sig inom för genetikintresserade som redan har en relevant examen och med tanke på hur snabbt gentekniken går framåt borde det snart finnas en stor efterfrågan på dem.
http://www.dn.se/DNet/jsp/polopoly.jsp?d=597&a=549254&previousRenderType=1
http://www.smedjan.com/etta.asp?sida=display&nr=491
http://www.shn.dk/artiklar/1508.html