Nu börjar andra säsongen för våran lilla viper och jag skulle vilja ha alla möjliga tips angående dessa små rackare.
Första året så blev problemen så många att vi nästan struntade i att använda gräsklipparen, men efter ha lagt ut en hel del pengar så gav vi den en ny chans iår.
Problem som ständigt dyker upp är:
* Klipper av sladden som ligger runt gräsmattan - detta löste vi såhär: Göra 2-3 cm djupa springor med tex en spade, som sladden placeras i.
* Den "stegrar" upp på träd och andra hinder och blir därefter stillastående med ett böjt klipparblad. - ingen lösning hittad på detta.
* Våran gräsmatta är inte perfekt och har en del kullar och små dalar, inget märkbart men ändå tillräckligt för att gräsklipparen ska spinna fast och bli stillastående tills man går ut och ger den en spark. - Vi tog kontakt med försäljaren och fick ett par "offroad"-skenor hemskickade, dessa såg ut som ett kugghjul som monterades på sidan av hjulet. fungerade inte perfekt men gav lite bättre fäste. Vi har även fyllt gräsmatten med toppdressing, återstår att se hur bra det blir.
Skriv gärna hur ni har löst dessa punkter och även om ni har några andra problem som eran gräsklippare ständigt sätter sig i.
Mvh