2008-05-21, 17:36
  #1105
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av cynthia
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article2510372.ab

Och pojkvännen letar inte eftersom han har åkt hem till föräldrarna. Äkta kärlek.

Möjligen får han onda ögat av Ns familj och resten av Alingsås.
Citera
2008-05-21, 17:40
  #1106
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Troian
Konversation på Lunarstorm sparas inte lokalt på datorn. Och att logga MSN-konversationer är det inte alla som gör. Tror att standardinställningen är loggning inte är aktiverat.

Nej, men den sparas väl på lunarstorms server precis som att alla skickade och mottagna lunarmejl är loggade och syns om man loggar in på användaren - om inte någon medvetet rensat bort dem.
Citera
2008-05-21, 17:41
  #1107
Medlem
Troians avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gautama
I hopp om att slippa lusläsa 92 sidor text, så frågar jag här: Hur kom "Halmstad-killen" in i bilden? Hittar inget om det i media.

Som andra skrivit: Det är löst, och "spåret" är väldigt vagt.

Men hur som helst, det är någon som uppgett sig bo i Halmstad som skrivit till henne på Lunarstorm. Hans konto avslutades i helgen.

qwerty_22 P25 från Halmstad Mån 12 maj 23:41
du ser ut som en snyggare Laleh.. :-)

qwerty_22 P25 från Halmstad Tis 13 maj 23:12
Bra mycket snyggare är du! har du msn? puss igen


Oklart om, och i så fall vad, hon svarade på det senare inlägget. Det första inlägget verkar ju ha besvarats iaf, med något i stil med "Hehe tack, vem är du själv? :-)". Lite konstigt förresten med "puss igen". Vadå igen?
__________________
Senast redigerad av Troian 2008-05-21 kl. 17:50.
Citera
2008-05-21, 17:45
  #1108
Medlem
Troians avatar
Citat:
Ursprungligen postat av frivol
Nej, men den sparas väl på lunarstorms server precis som att alla skickade och mottagna lunarmejl är loggade och syns om man loggar in på användaren - om inte någon medvetet rensat bort dem.

Det eventuella svaret på gästboksinlägget är raderat, troligen av honom. Men, Lunarstorm kan med all säkerhet få tillgång till även raderade gästboksinlägg.

Är dock inte övertygad om att polisen tagit kontakt med Lunarstorm för att undersöka detta. Polisens resurser är ju ändliga, och de senaste dagarna har de troligen, med all rätt, koncentrerat sig på att förhöra pojkvän och andra anhöriga och vänner, samt att leta efter henne.
__________________
Senast redigerad av Troian 2008-05-21 kl. 17:47.
Citera
2008-05-21, 17:47
  #1109
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av cynthia
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article2510372.ab

Och pojkvännen letar inte eftersom han har åkt hem till föräldrarna. Äkta kärlek.

Ja det där förstår jag inte, nu är inte riktigt rätt tillfälle för att åka till mamsen och vila upp sig.
Citera
2008-05-21, 17:50
  #1110
Medlem
cynthias avatar
MB berättar om sökandet.

http://www.alingsastidning.se/nyhet_visa.asp?id=2073&sidnamn=ALINGSÅS
Citera
2008-05-21, 17:51
  #1111
Medlem
Dove of Peaces avatar
Skit samma!

Citat:
Ursprungligen postat av vitesse
Möjligen får han onda ögat av Ns familj och resten av Alingsås.

Är man oskyldig så är det fegt att åka hem till mamma.
Får man onda ögat är det bara att bita ihop och reda ut detta sen.
Hade min sambo försvunnit och jag varit oskyldig hade ingenting kunnat hålla mig från att deltaga i sökandet.
Thats it.
Citera
2008-05-21, 17:53
  #1112
Medlem
Troians avatar
Även i slutet av mars tycks hon haft kontakt med nån random subbe från Örnsköldsvik på Lunarstorm, som hon lade till på MSN. Känns alltså inte helt osannolikt att hon verkligen lade till Halmstadskillen.
Citera
2008-05-21, 17:55
  #1113
Bannlyst
Anledningar till att han inte deltar i sökandet finns det ju gott om. Om han är normal människa med känslor är han förmodligen enormt upprörd/vilsen/förstörd just nu eftersom hans flickvän är spårlöst försvunnen sen en knapp vecka tillbaka. Han är förmodligen ingen übermensch som likt en radar orkar med att söka igenom hela alingssås tillsammans med bekanta och släktingar till N. Inte heller tror jag han är särskilt välkommen eller ens vill ge sig ut och leta i sällskap av allmänheten med tanke på de misstankar som finns gentemot honom. Att det skulle vara något slags bevis på att han inte älskar henne eller är skyldig är ju löjligt. Killen är 20 år liksom.
Citera
2008-05-21, 17:55
  #1114
Medlem
Troians avatar
Nån annan än den lätt förvirrade GT-reportern som har gått ut med uppgiften att hon setts i livet vid 21-tiden?
Citera
2008-05-21, 17:57
  #1115
Medlem
cynthias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rock N Roll
Ja det där förstår jag inte, nu är inte riktigt rätt tillfälle för att åka till mamsen och vila upp sig.

http://www.gt.se/nyheter/1.1168799/mamman-han-mar-jattedaligt

Citat:
Mamman: Han mår jättedåligt. Han har inte orkat jobba.

Han är ganska tyst och inbunden av sig. Men det syns på honom.
Eftersom dom har bråkat ganska mycket och av postningar på diverse chattar där den försvunna t o m uppgav att hon inte hade nån pojkvän i höstas när dom har varit ihop enligt andra i ett år - hur kan han bli så deppig?

"Inbunden och tyst" - är det inte den typen som inte orkar/kan käfta emot utan hellre slår till den andre?
Citera
2008-05-21, 17:58
  #1116
Medlem
leopardlilys avatar
"Vittne" har trätt fram igen och hört skottlossning och skrik enligt löpsedel(läste det på hemvägen).Om allt detta ska ha hörts från lägenheten är det märkligt att ingen ringde direkt till polisen,huset är av trä(förmodligen lyhört som bara den) och det finns bara tre lägenheter i hela huset,bara butiker i bottenplan.Dessutom hörs det bra ut på gatan om det kommer höga ljud från någon lägenhet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in