Citat:
Ursprungligen postat av snorig
Sen får vi se strafet tippar 10 år ej livstid. Eller helt sonika vållande till annans död. lag rummet har stort spelrum. Och det kommer vi att få se. Ingen ide att spekuler i straffet, för det har visats sig att många straff har blivit helt frikänande helt plötsligt. När hovrätten gör en helt annan bedömning, ex lindomefallet, från livstid till frikänande i hovrätten. Det svaret får vi se.
Men jag tippar på 10 år och lite rabatt.
Och det är nog inget dåligt tips.
Som det har sagts tidigare kan kan han inte dömas till livstid eftersom han var för ung när brottet begicks, och "ungdomsrabatt" lär han också få med automatik.
Ska det bli vållande till annans död måste han nog kunna visa att det rör sig om självförsvar, så det känns inte sådär jättetroligt. Och Lindome-fall inträffar nog inte längre; åklagarna har lärt sig läxan.