Citat:
Ursprungligen postat av Prinzezzan
Jag vet inte hur man pekar ut det. Och det är jättesvårt att se på en så liten bild (man får flytta fokus stegvis och får ingen helhetlig bild). Men om jag fattat det rätt (om man jämför med kartan i AB, så ska det vara i området under texten "Åltorp". Dvs, om man utgår ifrån grannens (den som fann kroppen) hus och flyttar först ett steg till höger med "pilen" och sedan 2-3 steg neråt, så verkar det vara där (lättare att se på en vanlig karta än på flygbild).
Har du varit på platsen och sett var kroppen hittades eller har du gått på Aftonbladets karta? Jag tror inte AB:s karta stämmer exakt. Jag tror kroppen hittats betydligt närmare pojkvännens bostad än 2-3 kilometer.
Med tanke på att kroppen hittades 35 km från den plats där Nathalie senast sågs och det råkar vara nästan i den misstänktes trädgård ser jag fallet som löst.
Jag tror pojkvännen erkänner att ha dödat Nathalie men kommer neka till mord.
Vi får troligtvis svar på var hon dog och när. Eftersom tider och platser hittills har byggt på pojkvännens version har vi nog en hel del fakta att se fram emot.