Flashback bygger pepparkakshus!
  • 2
  • 3
2008-05-15, 21:36
  #25
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Addi^
Var tog alla dom där judarna vägen, om dom inte blev gasade och slaktade? Har dom gömt sig i källare i 60 år för att vi ska tycka synd om dom?

De flesta av dem är i USA och Israel.
Citera
2008-05-15, 21:58
  #26
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Ezzelino
Därför att jag inte anser den frågan avgjord länkade jag till texter av både Graf och Butz.

Så vem av dem tror du på då?

Citat:
Ursprungligen postat av Ezzelino
Och hur många av dem (om nu verkligen alla kom i väg, vilket det råder delade meningar om) transiterades vidare till andra arbetsläger?

Hur många av de 440 000 deporterade judarna som registerades för arbete finns noga redovisat här:
http://www.deathcamps.org/occupation/glaser.htm

Citat:
Gerlach and Aly have found that 4 transports with about 15,000 Hungarian Jews were re-directed to Strasshof. Assuming that Veesenmayer’s figure of 437,402 deported Jews is correct, and subtracting 15,000 Jews who went to Strasshof and 104,000 Jews not gassed upon arrival, and rounding the result, we can conclude that about 320,000 Hungarian Jews were gassed, not about 400,000, as has been assumed by historians.
[....]
Thus we can conclude that Leo Glaser’s list of Hungarian transports is indeed generally correct, and thus the number of the Hungarian Jews gassed in Birkenau upon arrival during the Hungarian action must be reduced to about 320,000.

På grund av nya dokument funna så har man hittat fyra transporter som som omdirigerades till Straffhof för slavarbete. Det gör omkring 117 000 av 437,402 som utvalda slavarbetare. resten mördades. Det stämmer rätt bra mot vad Höss angav. Han uppskattade att 20-25% av de ungeska judarna användes
till slaveri. Resten mötte sitt öde.
__________________
Senast redigerad av GoodGuyISwear 2008-05-15 kl. 22:07.
Citera
2008-05-15, 23:10
  #27
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GoodGuyISwear
Så vem av dem tror du på då?

Hur många av de 440 000 deporterade judarna som registerades för arbete finns noga redovisat här:
http://www.deathcamps.org/occupation/glaser.htm

På grund av nya dokument funna så har (forskarna Gerlach och Aly) hittat fyra transporter som omdirigerades till Straffhof för slavarbete. Det gör omkring 117 000 av 437 402 som utvalda slavarbetare,resten mördades. Det stämmer rätt bra mot vad Höss angav. Han uppskattade att 20-25% av de ungerska judarna användes till slaveri. Resten mötte sitt öde.
Nå hur gick det då med dessa forskare? Har de, när de genom sin forskning kunnat minska antalet judiska dödsoffer från Ungern med över 100.000, enligt de revisionistiska vanföreställningarna blivit åtalade, avskedade från sina arbeten och kanske misshandlade??? - Ja, vad tror ni......
Citera
2008-05-22, 20:47
  #28
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Suliot
De flesta av dem är i USA och Israel.


60 år = Tre generationer.

Det finns runt 6 miljoner judar i usa. Med din räkning så borde det nu finnas närmare 10 miljoner judar i Usa. Eller räknar du med att dom som "emigerade" uppgav falsk etnicitet eller just inte valde att skaffa barn?.

Det finns runt 5.600 000 judas i Israel. Vilket borde vara mycket mer.

Så hur kom du fram till det?.
Citera
2008-05-24, 10:19
  #29
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GoodGuyISwear
Hur många av de 440 000 deporterade judarna som registerades för arbete finns noga redovisat här:
http://www.deathcamps.org/occupation/glaser.htm

På grund av nya dokument funna så har (forskarna Gerlach och Aly) hittat fyra transporter som omdirigerades till Straffhof för slavarbete. Det gör omkring 117 000 av 437 402 som utvalda slavarbetare,resten mördades. Det stämmer rätt bra mot vad Höss angav. Han uppskattade att 20-25% av de ungerska judarna användes till slaveri. Resten mötte sitt öde.
Litet förtydligande beträffande ovanstående som också framgår av länken: Dödstalen för de deporterade ungerska judarna 1944 har kunnat sänkas från c:a 400.000 till 320.000.

Länken rekommenderas f.ö. för närmare studium! Den dementerar givetvis, med sin noggranna genomgång av delvis nya dokument m.m. revisarnas vanföreställningar om en styrd och ängslig forskning, där forskarna skulle riskera att hamna i fängelse! Om nu någon utöver revisarna skulle tro det!

Klicka f.ö. gärna på underlänkarna överst i länken, ARC Main Page, Occupation of Eastern Europe och Auschwitz, där finns mycket annat intressant att ta del av!
__________________
Senast redigerad av Babord 2008-05-24 kl. 10:22.
Citera
2008-05-24, 14:56
  #30
Medlem
Vänlige Viktors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Babord

Länken rekommenderas f.ö. för närmare studium! Den dementerar givetvis, med sin noggranna genomgång av delvis nya dokument m.m. revisarnas vanföreställningar om en styrd och ängslig forskning, där forskarna skulle riskera att hamna i fängelse!

Är det sant???
Forskare som inte åkte i finkan??
Men revisionisterna säger ju att man gör det.....

/VV
Citera
2008-05-24, 20:39
  #31
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GoodGuyISwear
så småningom fick de inte utvandra till USA eftersom tyskarna trodde de skule ara ett större "hot" mot Tyskland där om än om att fick "ta hand" om dem själva.

En helt korrekt tysk prognos som dock kom lite försent.
Citera
2008-05-25, 10:34
  #32
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GoodGuyISwear
så småningom fick de inte utvandra till USA eftersom tyskarna trodde de skule vara ett större "hot" mot Tyskland där om än om att fick "ta hand" om dem själva.
Citat:
Ursprungligen postat av Varnagel
En helt korrekt tysk prognos som dock kom lite försent.
Och ??
Citera
2008-05-25, 11:21
  #33
Medlem
suetoniuss avatar
Några synpunkter:

1. Den judiska statistiken som visar på att antalet judar var högre direkt före än direkt efter kriget är väl intressant och bör väl inte automatiskt avfärdas även om givetvis två specifika statistikkällor inte heller bör anses som den givna sanningen? Å andra sidan så verkar många "revisionister" glömma att faktorera in ev. befolkningsökning under kriget genom barnafödande. Ifall man utgår ifrån den specifika judiska statistiken från de källorna så bör man alltså dessutom lägga till födda judar under kriget men förstås även dra ifrån judar som dog en naturlig död under denna period.

2. Uppenbarligen är det vanligt med giftermål mellan judar och icke judar i USA. Detta gör ju att antalet judar ökar i mindre takt än antalet ättlingar till levande judar under kriget. Jag tänkte på det angående Zulfagars post. Givetvis bör man ju dock även räkna in konvertiter men det känns som att "intermarriage" har varit mer omfattande än konversioner.

3. En sak som försvårar bedömningen av antalet mördade och levande judar är ju definitionen av en jude. Judendomen är ju både en religion och en global stamnation byggd på härstamning på mödernet (och väl i realiteten även en i generationer mätt närliggande härstamning på fädernet). Dessutom tillkommer ett begränsat antal konvertiter i varje generation. En person som inte själv ser sig som jude kan dessutom av andra betraktas som detta (pga. härstamning) och det förekommer nog också att personer som inte betraktas som judar av exempelvis specifika rabbiner eller staten Israel, själva ser sig som det (typ polacken i Big Lebowski ). Å andra sidan så får ju personer med en judisk farfar invandra till Israel (åtminstone om de kommer från Ryssland) och jag har för mig att dessa räknas med i statistiken över antalet mördade judar eftersom Hitler såg de som det. Många revisionister anser väl dock att dessa inte var att betrakta som judar. Ni får gärna rätta mig om jag har fel vad gäller dessas inklusion i dödstalet.

4. Detta rör ju inte direkt trådens ämne men givetvis så har det ju betydelse för folkmordsdödstalet om man räknar in judar som dog av exempelvis epidemier i lägren eller i normala stridssituationer under kriget. Ifall fokus är på nazismens brott så bör man väl även exkludera de judar som dog under kommunistiskt styre.

5. Vad beträffar Sverige så tror jag kanske att siffran 20 000 är något underdriven. Det känns som att det finns fler svenskar än så som härstammar från judar på mödernet. Ifall det stämmer så kan jag tänka mig att det samma gäller för de flesta västländer.
__________________
Senast redigerad av suetonius 2008-05-25 kl. 11:28.
Citera
2008-05-25, 11:47
  #34
Medlem
BlizzardKings avatar
Varför slås inte denna tråd ihop med tidigare skapade trådar om judarnas "försvinnande"? I följande tråd finns en mängd svar på frågan och då slipper debattörer att återupprepa tidigare gjorda inlägg:

http://www.flashback.org/showthread.php?t=622484
Citera
2008-05-27, 00:34
  #35
Medlem
Ezzelinos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BlizzardKing
Varför slås inte denna tråd ihop med tidigare skapade trådar om judarnas "försvinnande"? I följande tråd finns en mängd svar på frågan och då slipper debattörer att återupprepa tidigare gjorda inlägg:

http://www.flashback.org/showthread.php?t=622484

Ja, du gör en klok iakttagelse där. Och vad gäller trådstartens grundfråga borde man kanske snarare undra: vart tog alla icke-judarna vägen? Så oändligt många fler icke-judiska individer dog i det onödiga andra världskriget, som Tysklands regim aldrig önskade, som alltså skapades av helt andra krafter...Dessutom, särskilt när man beaktar frontsoldaterna, avled miljontals betydligt mer för Europas framtid värdefulla människor än de "judiska helgon och martyrer" som möjligen i något hundratusental dog, straight from the ghettos...
Citera
  • 2
  • 3

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in