Citat:
Ursprungligen postat av
glimmande
Financial Times har antagligen den bästa utrikesbevakningen av västvärldens tidningar. De har haft ett helt gäng av artiklar om detta:
http://www.ft.com/indepth/africachina
För nån dag sedan så hade de en artikel om Niger och utvinningen av uran där. Tydligen så hade franska Areva monopol på urangruvenäringen där vilket ledde till att Niger trots en export av 5% av världens uranmalm ändå lyckades med konststycket att ha en lökexport som i värde nästan översteg vad de fick för malmen. Kinas inblandning innebär att det franska monopolet bröts. Niger får betalt mer för sina råvaror samt att förädlingen av malmen sker i Niger.
I det här fallet så är det tydligen enbart plus för Niger som slipper de moraliserande västmakterna samtidigt som de får mer betalt tillsammans med uppbyggd infrastruktur.
Nja det finns ju inga rika Uran-malmer alls som är lättillgängliga, alla av dessa är väl ganska fattiga på Uran. Om fransmännen exporterar sådan Uran-malm till Frankrike så exporterar de ju mest värdelös gråsten. De kan inte ge ett för bra pris för det heller. Man kan ju inte heller ha för långa transporter av denna malm för då har den ju kostat för mycket när den når sin slutdestination.
Tex Ranstads-skiffern ifrån Sverige innehåller ju bara lite Uran per ton sten.
Jag tycker dock inte att man kan klanka på att fransmännen hade slutit ett dåligt avtal, för det är förmodligen en gammal koncession som säkert är flera decennier gammal, och räknat efter priskalkyler som gällde då. Och afrikanerna inte haft vett att begära mera pengar för malmen.
Om kineserna upparbetar eller anrikar malmen där i Niger så innebär det ju en mindre transportkostnad av det utvunna malmkoncentratet, men också en risk för miljöförstöring eftersom man måste använda rätt så mycket speciella fällningskemikalier för att utvinna koncentratet. Dessutom så finns det ju en risk för att Uranet kommer på avvägar, om man tex tillverkar UO2 eller UF6 direkt där.
Sen så kanske att fransmännen inte hade så stort Uran-behovet att det var motiverat att öka på utvinningen.