Tjena...
Jag har ett mycket irriterande problem med mitt ljud (vet inte vad jag har för ljudkort då jag inte vet hur man kollar upp det)
Problemet är det att ljudet lägger av lite då och då, helt plöttsligt när man spelar, kollar på film eller bara surfar så kommer det helt enkelt inte någe ljud från högtalarna. Det är inte högtalarna då samma sak har varit under flera år och jag har haft tre olika högtalare under den tiden.
I alla fall, så för att få igång ljudet igen så måste jag starta om datorn eller lite snabbare sätt, bara sätta den i viloläge/vänteläge och bara trycka på valfri tangent så fort den är i viloläge/vänteläget så att datorn startar upp igen. Då funkar ljudet igen tills samma sak händer igen.
Vad kan felet vara tro? Jag har aldrig uppdaterat ljudet eller rört ljudkortet. Kan det vara glapp eller att det är ... ja.. ni kanske kan hjälpa mig börjar tröttna på detta efter snart 5 år