Citat:
Ursprungligen postat av Fru V
Jag föreslår att du kontaktar VC och så får de undersöka dig. Är de lymfkörtlar tar man först blodprover och sen får man fundera på om man måste sticka i körtlarna.
Sticka i körtlarna? Menar du att punktera dem så att de blir mindre eller ta prover?

Det låter hemskt obehagligt hur som helst.
Vet att det är näst intill omöjligt att svara på men tror du det är någon fara med själva körtlarna om man struntar i att gå till läkaren? Jag mår ju fint annars liksom.. Eller tänker du mer på någon sjukdom?
Förresten blodprov, är det ett "stick i fingret" eller att köra in nålar i armvecket? Är inte så lockad åt det senare men antar att man får pina sig igenom. Jag överdriver inte när jag säger att jag mår fysiskt illa av nålar.
Jag vill veta exakt vad de ska/kan tänka sig att göra med mig under en eventuell sjukhusvistelse.
Ska de söva mig eller köra upp fingrar/piller i min röv och titta i alla kroppsöppningar som finns med mikroskop osv?
Jag vill veta allt annars går jag inte! Måste vara förberedd för värsta möjliga scenario för annars blir jag nervös, och jag blir annars inte nervös för småsaker, är bara det att jag hatar sjukhus och deras jobbiga undersökningar som pesten.