Citat:
Ursprungligen postat av Luigi
Jag har en relativt ny Acer-dator, med komponenter som
Amd Athlon 64 x2 6000+
2Gb DDR II Ram
Ati Radeon HD 2600Pro 512Mb
Ibland, eller ofta ger datorn ifrån sig ett ljud som kunde tänkas som en motor som startas, precis som datorn skulle "power boosta" eller nåt. Ljudet är inte högt men när det händer, när jag skall öppna en musikmapp eller nåt, fryser det mesta till tills det är färdigt, det tar ca 3-4 sekunder. Detta har hänt tex idag, ca 10gånger. Det är definitivt inget problem, men det stör mig för jag har inte hört talas om det förr.
Kommer ljudet från moderkortet ?
Det bästa du kan göra är nog att uppdatera drivrutinerna. finns nog att ladda ner hos Acer eller moderkortstillverkaren (Vilket jävla ord)
Kan man För övrigt se vem som citerat en, skulle vara smidigt, man kan ju inte övervaka alla trådar man skriver i. Övervakar dock denna...nu.