Ja du
Enligt domstolshandlingar som Sydsvenskan tagit del av dömer Ulf Olsson ut den vård han får i Västervik som ren förvaring.
* Han kräver att få andas frisk luft. Rastgårdar finns inte på kliniken.
* Han vill ha tillgång till en motionsanläggning av något slag.
– Jag har suttit inne i ett och ett halvt år och gått upp 25 kilo. Knäna värker och jag kan inte röra mig, jag som är van att promenera med hunden varje dag. Det är inte människovärdigt, säger Olsson till Sydsvenskan.
* Han vill ha rätt att använda en dvd på sitt patientrum.
* Han begär permission för att få bli intervjuad av tv4. Det krävs, eftersom teveteamet är för stort för att få plats i besöksrummet, hävdar han.
Ulf Olsson anser också att det inte finns någon plan för vården av honom. Han kräver att få vara med att arbeta fram en sån.
Olsson arbetar med en begäran om resning, alltså en ny rättegång, där han räknar med att bli frikänd. För liksom han dömer ut sin psykvård, dömer han ut sin förra advokat.
– Under tiden är jag dömd till vård, och det måste jag acceptera. Men jag vill bli flyttad till regionpsykiatriska kliniken i Växjö i stället. Där finns andra möjligheter, säger Ulf Olsson.
Av handlingarna framgår att Ulf Olsson har skaffat sig en lägenhet. Det bekräftar han nu motvilligt för Sydsvenskan.
– Jag hade velat åka dit nu i helgen för att ställa i ordning mina tillhörigheter. Jag hade räknat med att två vårdare skulle följa med mig, det var inget problem. Men de vågar inte släppa mig utanför dörrarna, det här helknäppt, säger han.
Men vad ska du med en lägenhet till där du sitter?
– Det kan du väl fatta, jag ska ju få permissioner.
Gubb-fan har ingen som helst verklighetsforankring! Tror han ska bli frikand av HD
Vill vara delaktig i en vard-planering for honom? Gubb-fan kanske borde fatta att det forsta steget i en vardplan ar att han erkanner, lagger korten pa bordet, och tar ansvar for sina hemska handlingar istallet for att sitta och sjalvomka, "jag far inga permissar" "jag far inte kolla DVD" "jag far inte ga ut och andas frisk luft"!!!
Ska ha en lagenhet, varfor da? "for att jag ska ha permisar!"
Men basta citatet ar val "det finns ingen vard har bara forvaring", herregud om han nu ar oskyldig som han pastar sa behover han val ingen vard? da kan han ju bara sitta dar och bli "forvarad" tills han far resning och "upprattelse" i HD
Foressten sa forvaring bara bra nar det galler sana som UO, de ska forvaras innanfor murarna resten av livet eftersom de ar sa extremt samhallsfarliga!